18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemia zaczyna się od nowa

Nowy koronawirus CAL.20C. To już globalna inwazja!

Wojciech Kozicki
26.02.2021  12:18
Jak niebezpieczny jest koronawirus CAL.20C?
Jak niebezpieczny jest koronawirus CAL.20C? Fot: GRZEGORZ KLATKA/REPORTER/East News

Nowy szczep koronawirusa atakuje już na skalę globalną. To nie jest jednak zwykły COVID-19, to…CAL.20C! Czy południowokalifornijski szczep koronawirusa jest groźniejszy niż znane dotychczas warianty i mutacje koronawirusa?

Kalifornijski szczep koronawirus, nazwany CAL.20C, tak naprawdę został zidentyfikowany już w lipcu 2020 roku w hrabstwie Los Angeles. Wydawało się, że przeminie i zaniknie, ale patogen powrócił w grudniu i zaczął rozprzestrzeniać się w zastraszającym tempie. Jest wykrywany u prawie połowy zakażonych osób z południowej Kalifornii, a do tego rozprzestrzenia się w wielu krajach na całym świecie.

Koronawirus powraca. Wariant CAL.20C niebezpieczny globalnie?

Globalna transmisja tego patogenu zaczęła się prawdopodobnie na Międzynarodowym lotnisku w Los Angeles (LAX), które jest jednym z najbardziej ruchliwych węzłów turystycznych w USA. W listopadzie i grudniu 2020 nadal podróżowało przez LAX około 2 milionów pasażerów lotów krajowych i międzynarodowych miesięcznie.

Patogen wydostał się poza Kalifornię i jest w transmisyjnym szale. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach "Journal of the American Medical Association" (JAMA),  od 22 stycznia wykryto w 19 stanach: Alaska, Arizona, Kalifornia, Connecticut, Georgia, Hawaje, Maryland, Michigan, Nowy Meksyk, Nevada, Nowy Jork, Oregon, Rhode Island, Karolina Południowa, Teksas, Utah, Waszyngton, Wisconsin, Wyoming oraz w stolicy - Waszyngtonie.  Przypadki tego koronawirusa zdiagnozowano również w Australii, Danii, Izraelu, Nowej Zelandii, Singapurze i Wielkiej Brytanii.

Naukowcy wciąż nie dysponują wystarczająca ilością danych i badań, by określić jak niebezpieczny jest koronawirus CAL.20C i czy działają na niego szczepionki przeciw COVID-19. Obecne badania patogeny prowadzone są przez specjalistów z Cedars-Sinai

CAL.20C jest zdefiniowany przez pięć powtarzających się wariantów wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, w tym wariant L452R, który został wcześniej zgłoszony przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego. Różni się od innych szczepów obecnych w USA, w tym B.1.1.7 pochodzącego z Wielkiej Brytanii i B.1.351 z Afryki Południowej – wyjaśnia Radio ZET.

logo Tu się dzieje