18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ogromne wsparcie

Nowy plan na pokonanie Putina. "To nie spodoba się Rosjanom"

02.06.2022  16:43
Stany Zjednoczone wyślą śmiercionośną broń Ukrainie
Stany Zjednoczone wyślą śmiercionośną broń Ukrainie Fot: Pool Reuters/Associated Press/East News

Stany Zjednoczone od początku wojny przekazują Ukrainie pomoc militarną i finansową. Nowy plan pomocowy zakłada wysłanie sprzętu o wartości około 700 milionów dolarów. Do walki posłużą m.in. zaawansowane systemy rakietowe HIMARS i śmigłowce Mi-17. Pomoc Zachodu może mocno pokrzyżować plany Władimira Putina.

Stany Zjednoczone w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów bez wahania podjęły decyzję o wspieraniu militarnym Ukrainy. Ostatnio pojawiły się informacje o nowym programie pomocowym, który ma pomóc ukraińskiej armii w walkach na wschodzie kraju.

Przedyskutowaliśmy kwestie dotyczące nowego pakietu pomocy wojskowej USA i przekazaliśmy Amerykanom informacje o potrzebach ukraińskiej armii. Omówiliśmy też przyszłe niespodzianki, które na pewno nie spodobają się naszym wrogom - mówił na Telegramie Anrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy.

Do Ukrainy trafiły już tysiące sztuk broni przeciwlotniczej, przeciwpancernej, amunicja oraz systemy obrony przeciwlotniczej. Coraz więcej doniesień wskazuje na to, że w walkach biorą już udział polskie czołgi T-72. Informacje o większości wysyłanego na wojnę sprzętu nie są utajnione.

USA wysyła nowy sprzęt Ukrainie

Pengton informuje, że nowe dostawy broni trafią do Ukrainy za około trzy tygodnie. Jedenasty już pakiet pomocowy będzie zawierał m.in. cztery zestawy artylerii HIMARS z amunicją, siedem radarów, cztery śmigłowce Mi-17, a także 15 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.

Wiceminister obrony USA Colin Kahl podkreśla, że ukraińskie władze zobowiązały się do wykorzystywana systemu HIMARS tylko i wyłącznie do obrony granic swojego kraju. Wartość programu pomocowego wyceniono na 700 mln dolarów.

Czytaj także