COVID-19 i prognozy

Kiedy koniec epidemii? Nowe informacje o koronawirusie

Wojciech Kozicki
12.03.2020  20:23
Koronawirus na świecie i nowe informacje -  kiedy pandemia się skończy?
Koronawirus na świecie i nowe informacje - kiedy pandemia się skończy? Fot: Facebook/China Xinhua News

Koronawirus to pandemia nie do zatrzymania? Rządy kolejnych krajów przegrywają z COVID-19, a statystyki oraz raporty są jak scenariusz horroru. Liczba chorych i ofiar śmiertelnych rośnie lawinowo! Jakie są prognozy i kiedy nastąpi koniec epidemii?

Kiedy skończy się koronawirus? Profesor Robert Flisiak ostrzega, że to dopiero początek pandemii i aktualnie trwa fala wzrostu zachorowań, a wirus SARS-CoV-2 nie zniknie i będzie wracać już jesienią. Zwraca uwagę, że szczepionka na koronawirusa nie powstanie w tym roku, a liczba ofiar będzie rosnąć. Tymczasem chiński epidemiolog Zhong Nanshan ma nowe informacje na temat rozwoju epidemii i przedstawia optymistyczne prognozy.

Zobacz także

Koniec koronawirusa czy koniec ludzkości?

W ilu krajach jest obecny koronawirus? Jak na razie oficjalnie podaje się, że walczy z nim 114 państw. Czy mają szansę na wygraną? Zhong Nanshan ogłosił na konferencji prasowej, że w Chinach chociaż są nowe przypadki (nawet 40 dziennie), to epidemia zaczyna spowalniać. Powiedział, że w prowincji Hubei do 12 marca przez 3 dni nie zanotowano nowych przypadków.

Podkreslił, że obecnie w Chinach dzienna liczba nowych przypadków to najlepszy wynik od momentu rozpoczęcia epidemii z Wuhan, a do tego coraz niższy jest wskaźnik osób, które po wyleczeniu ponownie zaraziły się COVID-19. Chińskie media piszą, że w Wuhan, gdzie zaczęła się epidemia, sytuacja jest coraz lepsza. Zwolniło się tam już 10 tys. łóżek, a tymczasowe szpitale są zamykane.

Koniec epidemii

Epidemiolog jest zdania, że epidemia na świecie mogłaby zostać pokonana do czerwca. Wymagałoby to jednak pełnej mobilizacji od krajów walczących z chorobą, ale jak stwierdził, niektóre nie traktują zagrożenia epidemiologicznego poważnie i nie stosują wystarczająco zdecydowanych metod. Przewiduje, że Chiny jako pierwsze całkowicie pokonają koronawirusa do końca kwietnia.

Zhong Nanshan jest szanowanym specjalistą w Chinach. To szef zespołu ekspertów medycznych powołanych przez Chińską Narodową Komisję Zdrowia, specjalista od chorób układu oddechowego i prezes Chińskiego Towarzystwa Medycznego. Zasłynął kilka lat temu swoimi działaniami, gdy wybuchła epidemia SARS w Chinach.

Czytaj także