18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Może być odporny na szczepionki

Nowy wariant koronawirusa. "MU" dotarł do Polski!

Wojciech Kozicki
01.09.2021  20:33
Wariant koronawirusa o nazwie Mu dotarł do Polski. WHO bije na alarm
Wariant koronawirusa o nazwie Mu dotarł do Polski. WHO bije na alarm Fot: PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Kiedy koniec pandemii COVId-19? Okazuje się, że wizja świata bez koronawirusa coraz bardziej się oddala. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że coraz większe zagrożenie stanowi wariant o nazwie Mu, który wykryto w Kolumbii. Co gorsza, przypadki zakażenia tym wariantem koronawirusa zdiagnozowano już w Polsce.

Ledwo dowiedzieliśmy się, że zagraża nam nowy i rekordowo zmutowany wariant koronawirusa z Afryki o nazwie C.1.2, a już pojawiło się nowe zagrożenie epidemiczne, tym razem pochodzące z Kolumbii. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że monitoruje wariant koronawirusa o nazwie Mu, którego nowy szczep wykryto we wspomnianym kraju. Odpowiada tam już za blisko 40 proc. zakażeń.

Nowy wariant koronawirusa. MU już atakuje w Polsce

Zgodnie z danymi WHO, wariant Mu odpowiada w skali globalnej za 0,1% infekcji. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce. Najwięcej przypadków odnotowano w USA. Eksperci obawiają się, że wariant Mu może być odporny na aktualnie dostępne szczepionki, ponieważ tak jak mutacja B.1.621 może wykazywać mechanizm ucieczki immunologicznej, pozwalający omijać ludzki układ odpornościowy.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce – podaje rmf24.pl.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: 

  • wariant Alfa (B.1.1.7, wcześniej określany jako brytyjski), 
  • wariant Beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), 
  • wariant Gamma (P1; brazylijski),
  • wariant Delta (B.1.617.2; indyjski).
Czytaj także
Przeczytaj więcej