18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Nowy wariant koronawirusa już w Europie. Zawiera nietypowe mutacje

15.11.2021  15:46
Kolejny wariant w Europie
Kolejny wariant w Europie Fot: Lightspring/Shutterstock

Pochodzący z Afryki wariant koronawirusa o nazwie B.1.640 lub też B.1.X dotarł do Europy. Naukowcy ostrzegają, że tajemniczy patogen posiada kilka mutacji "białkowego kolca", które nie występowały we wcześniejszych wariantach.

Informację o pojawieniu się nowego wariantu we Francji przekazał dziennik "Le Telegramme". B.1.X zainfekował 24 osoby uczęszczające do jednej ze szkół w Bretanii.

Ognisko zostało już opanowane, jednak wariant dalej rozprzestrzenia się po Francji, a także innych europejskich krajach. Niedawno dotarł również do Wielkiej Brytanii.

Afrykański wariant koronawirusa w Europie

Do sprawy odniósł się profesor Cyrille Cohen z izraelskiego Bar-Ilan University, informując, że nowy wariant posiada kilka niespotykanych wcześniej mutacji, obejmujących między innymi "kolec koronawirusa" odpowiadający za infekowanie człowieka. Do tej pory nie ustalono, czy mutacja jest bardziej zakaźna lub odporna na szczepionki.

Naukowiec ostrzega, że do mutacji doszło w Afryce, gdzie liczba osób zaszczepionych nadal jest bardzo mała. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, grozi nam atak nowych, jeszcze groźniejszych wariantów koronawirusa.

W dłuższej perspektywie brak dostępu do szczepionek w części państw świata może doprowadzić do pojawienia się problematycznych wariantów koronawirusa w krajach, które nie są wyszczepione - mówił profesor.

Jednocześnie profesor zaznacza, że nie zmierza nikogo straszyć, gdyż liczba zakażeń B.1.X nadal pozostaje niewielka, więc "być może za miesiąc o nim zapomnimy".

logo Tu się dzieje