18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Możliwa nowa pandemia

Dzika mutacja COVID-19 z Afryki. Szczepionki nie działają?

Wojciech Kozicki
25.04.2021  10:05
Nowy wariant koronawirusa z Afryki. A. VOI. V2 ma 35 MUTACJE! 25 04 2021
Nowy wariant koronawirusa z Afryki. A. VOI. V2 ma 35 MUTACJE! 25 04 2021 Fot: Piotr Hukalo/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 ma nowy wariant z Afryki o nazwie A. VOI. V2. Zabójczy patogen pochodzi z Tanzanii i ma aż 34 mutacje. Część z nich  umożliwia mu unikanie przeciwciał, które wytarzane są przez szczepionki na COVID-19. Czy pandemia rozszaleje się na nowo?

Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż zaskakuje, serwując nam nowe warianty. Tym razem odkryto afrykańską wariację na temat wuhańskiego patogenu, którą zdiagnozowano u osób przebywających w Tanzanii. Ten zdziczały wirus to nie jest przyjemniaczek i zagraża nam bardziej niż np. podwójna mutacja z Indii, ponieważ wariant tanzański ma aż 34 mutacje. Naukowcy z ministerstwa zdrowia Angoli, afrykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (Africa Centres for Disease Control and Prevention), uniwersytetów w Oksfordzie i Kapsztadzie oraz wieloinstytucjonalny organ badawczy KRISP  ostrzegają, że ten „super wariant” koronawirusa może ostro rozhulań pandemię na nowo.

Koronawirus rekordzista, mutacje i epidemiczne zagrożenie

Jak podaje Radio ZET, „nowy wariant koronawirusa uznany przez specjalistów za “wariant zainteresowania” (VOI) został odkryty dzięki rutynowym kontrolom u trzech podróżujących samolotem osób, które przybyły do Angoli z Tanzanii w połowie lutego”. Potwierdzono, że to najbardziej zmutowany szczep koronawirusa. Roboczo zyskał nazwę A. VOI. V2 .

Spośród 34 wykrytych mutacji, 14 z nich dotyczy białka kolca, a więc części wirusa używanej, by wniknąć do ludzkiej komórki i zainicjować chorobę. Co gorsza, zawiera zmianę E484K, która określana jest jako „mutacja ucieczki”, która sprawia, że patogen pokonuje przeciwciała. Tym samy, stosowane obocznie szczepionki przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 mogą ukazać się nieskuteczne i nie dawać obiecanej przez producentów odporności.

Dla porównania wariant brazylijski ma łącznie 18 mutacji, z których 10 dotyczy białka kolca, podczas gdy brytyjski - 17 mutacji (osiem w białku kolca) – wyjaśnia Radio ZET.

Koronawirus w Afryce. Tanzania nie wierzy w COVID-19

Jak Tanzania zamierza walczyć z nową 34-krotną mutacją koronawirusa? Wcale! Rząd Tanzanii nadal zaprzecza istnieniu COVID-19, a prezydent John Magufuli wzywał do modlitw i stosowania ziół. Kraj nie prowadzi oficjalnej ewidencji zakażeń, więc nie wiadomo ile do tej pory było przypadków COVID-19 w tym afrykańskim kraju.

Dlaczego prezydent Tanzanii John Magufuli był antyszczepionkowcem? Jego zdaniem, gdyby szczepionki były tak dobre, „biali przynieśliby szczepionkę nawet przeciw HIV/AIDS”. Uważa, że w Tanzanii koronawirus został pokonany za pomocą modlitwy i postu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej