18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Twarde decyzje

OBOWIĄZKOWE SZCZEPIENIA w pracy. Za odmowę strata wynagrodzenia

15.09.2021  14:51
Francja: Obowiązkowe szczepienia
Francja: Obowiązkowe szczepienia Fot: Artur BARBAROWSKI/East News

Obowiązkowe szczepienia dla lekarzy staną się normą. Od 15 września w całym kraju rusza akcja zapobiegania zakażeniom Covid-19 w służbie zdrowia. Jak reagują na to Francuzi?

We Francji od 15 września 2021 lekarze i inni pracownicy służby zdrowia muszą obowiązkowo zaszczepić się na Covid-19. Osoby, które nie zastosują się do rządowych zaleceń, czeka dotkliwa kara. Czy takie same rozwiązania pojawią się w Polsce?

Lekarze i pracownicy służby zdrowia z Francji, którzy odmówią zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, mogą nawet stracić wynagrodzenia! Po co komu praca, jeśli nie idzie za nią dobra płaca? Te przepisy, które wprowadził Emmanuel Macron, budzą spore kontrowersje. Przeciwnicy tego pomysłu protestowali m.in. przed ministerstwem zdrowia w Paryżu.

Francja: Obowiązkowe szczepienia dla lekarzy

We wszystkich krajach istnieją ruchy antyszczepionkowe. Ich członkowie o wiele bardziej boją się przyjęcia szczepienia przeciwko koronawirusowi, niż samego patogenu. Nie przekonują ich ustawy i badania naukowców. Wiedzą swoje i już.

Dlatego właśnie Francuzi, którzy należą do grupy pracowników szpitali i domów opieki, a także strażaków, ratowników medycznych i pomocy medycznych, a nie czują się komfortowo ze szczepieniem — zaczynają protesty.

Inną karą, która może spotkać takie osoby za odmówienie przyjęcia zastrzyku, jest zawieszenie w pracy. Jak podaje PAP, protesty trwają m.in.: w Tuluzie i Lyonie oraz przed szpitalem uniwersyteckim w Rennes. Mimo wszystko zjawisko odmawiania szczepień w tych grupach zawodowych jest marginalne.

Według najnowszych dostępnych danych 85,4 proc. opiekunów w domach opieki i oddziałach opieki długoterminowej zostało w pełni zaszczepionych, a 89,5 proc. otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki. W regionie stołecznym Ile de France 95 proc. personelu medycznego otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, natomiast w Marsylii około 90 proc.

– poinformował dyrektor sieci szpitali APHP Martin Hirsch.

Czytaj także
Przeczytaj więcej