18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naukowcy ostrzegają

Obostrzenia do 2022 roku. Zimą możliwa kolejna fala epidemii

15.04.2020  15:15
Obostrzenia do 2022 roku. Zimą możliwa kolejna fala epidemii
Obostrzenia do 2022 roku. Zimą możliwa kolejna fala epidemii Fot: StaniG/Shutterstock

Obostrzenia trwające do 2022 roku brzmią jak koszmar? Niestety, z pandemią nie ma żartów. Możliwe, że stoimy u progu kolejnej fali zabójczej choroby. 

Obostrzenia, które trwają w tym momencie, wielu z nas zaczynają doskwierać. Mnóstwo osób pyta, jak długo jeszcze? Niestety, możliwe, że bardzo długo. Nowa sytuacja pandemii, w jakiej się znaleźliśmy, pokazała, jak bardzo jesteśmy bezradni.

Koronawirus rozprzestrzenił się po świecie błyskawicznie i jak na razie nikt nie dał rady go opanować. Wiele państw wprowadziło obostrzenia, które wyhamowały nieco pandemię, ale to wciąż nie rozwiązało problemu.

Obostrzenia zostaną z nami do 2022 roku

Możliwe, że obostrzenia zostaną z nami aż do 2022 roku. Tak naprawdę bezpiecznie będziemy mogli się poczuć dopiero wtedy, kiedy powstanie skuteczna szczepionka lub znajdziemy lek na koronawirusa. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda w USA nie mają wątpliwości, że to właśnie do tego roku powinny być utrzymane ograniczenia społeczne w Stanach Zjednoczonych. 

Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że w zimę będzie najpewniej druga fala epidemii. Co więcej, jeśli jakimś cudem uda się wyeliminować wirusa na tyle, by przestał być zauważalny, to nawrót epidemii może nastąpić nawet w 2024 roku - twierdzą eksperci z Uniwersytetu Harvarda.

Jeśli okresowe restrykcje to podejście, które wybierzemy, konieczne może być utrzymanie ich przez kilka lat, co rzecz jasna jest bardzo długim okresem

- uważa jeden z autorów artykułu z czasopisma Science na ten temat, epidemiolog dr Marc Lipsitch.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że szczepionka w końcu zostanie przekazana do naszego użytku. To zdecydowanie jest podstawa. 

Przeczytaj więcej
Komentarze