18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostre prawo

Obowiązkowe szczepienia powyżej 50 r.ż.! Dla niezaszczepionych kary

Emilia Waszczuk
01.02.2022  14:11
Nowe ograniczenia i kary dla antyszczepionkowców
Nowe ograniczenia i kary dla antyszczepionkowców Fot: MikeDotta/Shutterstock

Nowe prawo wchodzi w życie. Szczepienia stają się obowiązkowe dla każdego, kto skończył 50 lat. Kto się nie chce szczepić, zapłaci - zdecydowali Włosi. 

Różne kraje w różny sposób radzą sobie z pandemią koronawirusa. Jedne w szczycie zakażeń zaostrzają restrykcje, inne je zdejmują, jeszcze inne - jak Polska - skracają kwarantannę i notują rekordy śmierci, po czym nazywane są "siedliskiem ciemnoty". Coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie obowiązku legitymowania się paszportem covidowym w punktach handlowych, usługowych czy rozrywkowych, oraz na przymus szczepień.

We Włoszech z dniem 1 lutego obowiązywać zaczęły przepisy, zgodnie z którymi obowiązkiem szczepienia się przeciw COVID-19 objęto wszystkich obywateli powyżej 50 roku życia. Jeśli ktoś tego jeszcze nie zrobił (a szacuje się, że takich osób jest około 1,7 mln) ma 10 dni na wysłanie urzędowi skarbowemu zaświadczenia lekarskiego, uzasadniającego zwolnienie ze szczepionki. Bez tego zaczną się duże nieprzyjemności.

Szczepienia obowiązkowe dla osób po pięćdziesiątce

Każdy, kto ma 50 i więcej lat, a nie zaszczepił się przeciw COVID-19, zostanie wpisany do specjalnego rejestru antyszczepionkowców i dostanie z Agencji Podatkowej (odpowiednik naszej skarbówki) list z informacją, że grozi mu kara. Jeśli się nie wytłumaczy, nałożona zostanie na niego grzywna w wysokości 100 euro. Do jej zapłaty zostanie zobligowany w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ale to dopiero początek schodów, które wyrastają przed przeciwnikami szczepień.

Każdy, kto nie posiada certyfikatu szczepienia lub nie jest ozdrowieńcem, (ewentualnie - nie wykonał testu) nie będzie miał wstępu do części sklepów, do banków, na pocztę czy do księgarni. Zakupy antyszczepionkowcy będą mogli robić jedynie w placówkach z artykułami pierwszej potrzeby. Włosi wymieniają tu sklepy spożywcze i z karmą dla zwierząt, apteki i salony optyczne.