18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Skandal

Od tego leku mężczyznom rosły piersi. W tle ogromne odszkodowanie

10.10.2019  11:02
Od tego leku mężczyznom rosły piersi. W tle ogromne odszkodowanie
Od tego leku mężczyznom rosły piersi. W tle ogromne odszkodowanie Fot: EAST NEWS

Johnson & Johnson musi zapłacić aż 8 miliardów dolarów! Lek na schorzenie psychiczne sprawił, że mężczyznom zaczęły rosnąć piesi.

8 miliardów odszkodowań karnych to kosmiczna suma, którą zobowiązana jest wypłacić firma Johnson & Johnson. Ich lek stosowany w leczeniu schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych - miał pewien nieprzyjemny skutek uboczny. Zaczynały od niego mężczyznom rosnąć piersi.

Lek, od którego mężczyznom urosły piersi

Głównym winowajcą tego całego zamieszania jest lek o nazwie Risperdal. Pierwszą sprawę przeciwko ogromnemu koncernowi wytoczył 26-letni Nicholas Murray. Wygrał i otrzymał od firmy 680 tys. dolarów odszkodowania. Mężczyzna był przekonany, że jego problemy rozpoczęły się, kiedy zaczął stosować lek.

Postępowanie było jasne i przekonujące. Johnson &Johnson zlekceważyło bezpieczeństwo. To ważny moment zarówno dla całego sporu jak i dla przegranej firmy

– mówili prawnicy Murraya, Tom Kline i Jason Itkin.

Firma wciąż broni się, że na ulotce leku jest jasno objaśnione ryzyko jakie niesie jego zażywanie - w tym znajduje się też rozrost piersi u mężczyzn. Dodatkowo kilka lat temu orzeczono, że Risperdal jest bezpieczny, a Światowa Organizacja Zdrowia umieściła go na liście leków niezbędnych. 

Lek ten jest dostępny również w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że Johnson&Johnson będzie się odwoływać od wyroku. 

logo Tu się dzieje