18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trump wylatuje

Elektorzy wybrali. Joe Biden prezydentem USA

Bartłomiej Ciepielewski
15.12.2020  08:22
Joe Biden nowym prezydentem USA
Joe Biden nowym prezydentem USA Fot: AP/Associated Press/East News

To już jest pewne! Członkowie Kolegium Elektorskiego zapewnili Joe Bidenowi 270 głosów, formalizując zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Batalia sądowa Donalda Trumpa zakończyła się fiaskiem.

W poniedziałek 538 elektorów zebrało się, by przypieczętować wyniki wyborów. Amerykańscy przedstawiciele zagłosowali zgodnie z wolą swoich wyborców, mianując Joe Bidena 46. prezydentem USA. 6 stycznia Kongres potwierdzi wyniki głosowania elektorskiego, a kilkanaście dni później Joe Biden przejmie władzę w kraju.

Tym razem wszyscy elektorzy zagłosowali zgodnie z decyzją swoich wyborców. Do znacznych przypadków "wiarołomstwa" doszło natomiast w 2016 roku, kiedy to siedmiu elektorów zmieniło swoje preferencje wyborcze.

Joe Biden zaprosi Andrzeja Dudę?

Andrzej Duda niechętnie przyjął informację o zwycięstwie Joe Bidena w amerykańskich wyborach. Prezydent Polski nie chciał nawet wprost pogratulować wygranej. Wyraził jedynie uznanie za udaną kampanię wyborczą.

Polska głowa państwa powoli jednak przyjmuje do wiadomości fakt, że należy zerwać z dotychczasowymi sympatiami i poszukać dialogu z nowym prezydentem. Jak poinformowali urzędnicy, Andrzej Duda planuje spotkać się z Joe Bidenem, jednak jeszcze nie wiadomo kiedy. Nie jest też pewne czy amerykański prezydent wyrazi chęć uczestnictwa w takim spotkaniu.