18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Zmienić w mięso armatnie"

Orędzie Putina. Mobilizacja w Rosji

Wojciech Kozicki
21.09.2022  09:02
Orędzie Putina i mobilizacja w Rosji. Kreml grozi światu agresją
Orędzie Putina i mobilizacja w Rosji. Kreml grozi światu agresją Fot: Shutterstock/Rokas Tenys

Orędzie Putina. Tak jak przewidywano, Rosja ogłosiła częściową mobilizację poborowych. Władimir Putin wprowadza Federację Rosyjską w nowy etap konfliktu, mówiąc o „wojnie z Zachodem”. Dekret o mobilizacji wchodzi w życie w środę 21 września 2022. Czy decyzja Putina zmieni bieg wojny z Ukrainą?

Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w Rosji. Ogłosił, że „Zachód nie chce pokoju i próbuje zniszczyć Rosję, a Ukraińców zmienić w mięso armatnie”. Powiedział, że w przypadku Ukrainy, „Rosja broni swoich terytoriów”. Zgodnie z dekretem Putina, „wolontariusze walczący o Donbas otrzymają status prawny”, by mogli dokonać wyzwolenia tego terytorium spod władzy nazistów z Kijowa.

Orędzie Putina. Wojna zaczyna się od nowa… czy to koniec?

Putin zapowiedział zwiększenie budżetu na produkcję broni. Zagroził również, że skoro „Zachód przekroczył wszelkie granice agresji wobec Rosji” i prowadzi „jądrowy szantaż”, to Rosja jest gotowa na wszystko.

W ramach częściowej mobilizacji do walki zostaną wezwani poborowi z rezerwy, głównie ci z doświadczeniem wojskowym. Wszyscy przejdą dodatkowe szkolenia. Działania mobilizacyjne rozpoczną się 21 września. Czy to „nowy etap wojny”, który niedawno zapowiadał Putin?

Mówię Zachodowi: mamy dużo broni, aby odpowiedzieć. To nie jest blef. Wykorzystamy wszystkie możliwe środki, aby bronić naszych ludzi. Częściowa mobilizacja ma na celu ochronę Rosji, jej suwerenność, integralność terytorialną i zapewnienie bezpieczeństwa narodu – ogłosił Władimir Putin w orędziu.

Rosja podjęła również decyzję o zorganizowaniu w trybie pilnym referendów dotyczących włączenia tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej w skład Rosji podjęły parlamenty obu samozwańczych republik. Referenda odbędą się także w Chersoniu i Zaporożu.

Czytaj także