18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus atakuje

Ostry lockdown w Chinach. Zamykają miasta

Wojciech Kozicki
14.09.2021  21:04
Chiny wprowadzają lockdown z powodu COVID-19. Xiamen zamknięte
Chiny wprowadzają lockdown z powodu COVID-19. Xiamen zamknięte Fot: Jakub Kaminski/East News

W Polsce zaczyna się panika związana z czwartą falą koronawirusa, a tymczasem w Chinach wprowadzono lockdown. Z powodu ogromnego wzrostu liczby zakażeń, chińskie władze zdecydowały o wprowadzeniu całkowitej izolacji w aglomeracji Xiamen. 

W Polsce minister zdrowia oficjalnie powitał czwartą falą koronawirusa i zapowiedział nowe obostrzenia, a tymczasem w Chinach COVID-19 znów rozpanoszył się na ogromną skalę. Tamtejszy rząd się jednak nie cacka. Zdecydowano się na lockdown aglomeracji Xiamen, w której mieszka 5 mln osób oraz w całej prowincji Fujian. Decyzję podjęto, gdy w rejonie Xiamen wykryto największe ognisko koronawirusa w ostatnich tygodniach.

Lockdown w Xiamen. Chiny znowu walczą z koronawirusem

W Xiamen zamknięto kina, restauracje, bary, siłownie biblioteki, szkoły i przedszkola. Obowiązuje nauka zdalna. Ograniczono również działanie komunikacji publicznej. Mieszkańcom metropolii nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnienia. Rozpoczęto już masowe testy na terenie Xiamen, a akcja obejmie też odległe o 170 kilometrów miasto Putian, które uznano za epicentrum lokalnej fali zachorowań.

Zastępca mera Xiamenu, Liao Huasheng, zapowiedział przeprowadzenie testów wśród wszystkich mieszkańców. Jak relacjonuje PAP, pierwsze centra testowe na ulicach osiedli mieszkaniowych już działają – pisze Wirtualna Polska.

Blokada Xiamentu może mieć duże znacznie dla kondycji gospodarki. Jak przypomina MSN, znajduje się tam wiele fabryk elektroniki.

Sytuacja może wymknąć się chińskim władzom spod kontroli, bo z prowincji Fujian od sierpnia do innych prowincji wyjechało około 30 tys. osób, co może zaowocować masową transmisją patogenu.

ChRL podtrzymuje taktykę „zero tolerancji” w przypadkach wykrycia nowych zakażeń, stosując zlokalizowane lockdowny, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Delta. Władze niektórych miast i regionów zaostrzyły kontrole podróżnych i wprowadziły obowiązkową kwarantannę oraz masowe testy przesiewowe – relacjonuje MSN.

Czytaj także
Przeczytaj więcej