18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Porażka Putlera

PANIKA W ROSJI. Chcą końca Putina! Protesty w całym kraju

21.09.2022  11:35
Rosjanie przygotowują się do protestów w całym kraju
Rosjanie przygotowują się do protestów w całym kraju Fot: Łukasz Gdak/East News

Władimir Putin ogłosił „częściową” mobilizację. Jak podaje Wirtualna Polska, po tym zdarzeniu rosyjski internet oszalał, a Google przeżywa oblężenie. Tymczasem organizacje antyrządowe zapowiedziały masowe protesty.

Po ogłoszeniu mobilizacji, młodzi Rosjanie, którzy zostali wyznaczeni przez dyktatora do umierania za jego ego, zaczęli szturmować internet. Fraza „jak opuścić Rosję” jest obecnie najpopularniejsza w rosyjskojęzycznej bańce. Rosjanie sprawdzają nie tylko, jak opuścić swój kraj, ale też, czy da się to zrobić bez wizy i bez paszportu. Obudzili się z ręką w nocniku.

Nie można być częściowo w ciąży

Siergiej Szojgu i Władimir Putin chcą bowiem powołania 300 tys. rezerwistów. Spanikowani młodzi ludzie, którzy ułożyli sobie życie i którzy przekonywani byli o wykonywaniu „specjalnej operacji”, muszą teraz „bronić ojczyzny”. Mobilizacja jest „częściowa”, ale jak na zdolności Rosji nie mogłaby być inna.

Obecnie putinowcy biorą tylko osoby z doświadczeniem wojskowym, bo potrzebują kogoś na już – szkolenie nowych jednostek zajęłoby miesiące, a do tego czasu prezydent Wołodymyr Zełenski będzie już mógł spacerować po Placu Czerwonym. Do pełnej mobilizacji mogłoby też brakować wyższych rangą dowódców, a tych wielu Putin już stracił. Jest to więc największa mobilizacja, jaką może aktualnie posłużyć się kremlowski dyktator.

Obywatele ruszają na protesty

Rosyjski ruch antywojenny „Vesna” wezwał do ogólnokrajowych protestów przeciwko mobilizacji w oświadczeniu na swoim profilu na Telegramie:

- Ogólnokrajowy protest. Dziś wieczorem, 21 września, o godzinie 19:00. Centra wszystkich miast. Władimir Putin właśnie ogłosił „częściową” mobilizację w Rosji. Oznacza to, że tysiące rosyjskich mężczyzn – naszych ojców, braci i mężów – zostanie wrzuconych do wojennej maszynki do mięsa. (…) Teraz wojna naprawdę zagości w każdym domu i każdej rodzinie. (…) Wojna nie jest już „tam” – zawitała do naszego kraju, do naszych domów, do naszych bliskich. (…) Wkrótce ogłosimy lokalizacje w Moskwie i Sankt Petersburgu. W innych regionach zachęcamy inicjatywy antywojenne do samodzielnego wybierania lokalizacji.

„Vesna” pragnie również, aby na protestach się nie skończyło:

- Akcja protestacyjna to dopiero początek. Jesteśmy przekonani, że decyzja o poważnym proteście może być końcem tego rządu. Kraj musi się teraz wydostać. Wszystko jest w naszych rękach!

- możemy przeczytać na Telegramie.