18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

bacik na antyszczepionkowcow

PASZPORTY COVIDOWE PEWNE! Foliarze się wściekną

Emilia Waszczuk
05.05.2021  15:26
Paszporty Cocidowe już pewne? Bat na antyszczepionkowców
Paszporty Cocidowe już pewne? Bat na antyszczepionkowców Fot: Patrick Daxenbichler/SHutterstock

Paszporty covidowe, lub inaczej: certyfikaty szczepień, są już pewne? Unia Europejska zapowiada testy, Polscy politycy powoli zmieniają zdanie, pierwsze kraje już jasno deklarują: szczepienia albo wolność.

Nie ma zmiłuj, koniec wymówek, ludzie mają się szczepić. Jeśli chcemy pokonać pandemię, potrzebujemy odporności stadnej, a aby to osiągnąć, zaszczepić przeciw COVID-19 musi się co najmniej 90 procent społeczeństwa.

Jak to zrobić, gdy ludzie coraz częściej wolą wierzyć informacjom z Facebooka albo filmikom z żółtymi napisami na YouTube, niż naukowcom? Jak zaszczepić osoby, które w swej wyobraźni pokonały już nawet płaskoziemców i twierdzą, że wraz ze szczepionką ktoś wszczepi im czipy i będzie kontrolował mózgi?

Z jednej strony można by pokusić się o wprowadzenie obowiązku szczepień, jest jednak metoda łagodniejsza. To pozostawienie antyszczepionkowców przed ścianą - jeśli negują naukę, świat będzie negował ich. Bez szczepienia nie skorzystają z dotychczasowych rozrywek.

Paszporty covidowe czas start

Unia Europejska już przygotowuje się do wprowadzenia paszportów covidowych, tak zwanych zielonych certyfikatów. Pierwsze testy w Polsce i innych krajach Wspólnoty ruszyć mają jeszcze w maju. Tymczasem już pojawiają się zapowiedzi bezwzględnego stosowania certyfikatów szczepień.

I tak jako pierwsi obowiązek posiadania paszportu poszczepiennego ogłosili Holendrzy. Piątego maja minister zdrowia Hugo de Jonge przesłał do Izby Niższej parlamentu pismo, z którego wynika, że już od 21 czerwca w Niderlandach obowiązywać ma paszport covidowy. Jakie przywileje (lub ich brak) będzie niósł on ze sobą?

Paszport pełnić będzie dwie ważne funkcje. Po pierwsze ułatwi podróże zagraniczne - osoby zaszczepione nie będą już musiały wykonywać testów na obecność COVID-19 w organizmie. Druga funkcja to między innymi możliwość uczestniczenia w imprezach masowych, które dla osób bez szczepień nie będą dostępne.

Certyfikaty szczepień w Polsce?

Jak sprawa paszportów covidowych wyglądać będzie w Polsce? Rząd jak na razie nie daje jasnych odpowiedzi, choć np. wicepremier Jarosław Gowin otwarcie mówi, że to krok konieczny. Ponadto Polska przystąpiła do projektu Unii Europejskiej, który zakłada wprowadzenie zielonych certyfikatów w krajach wspólnoty.

W jednym z ostatnich wywiadów o paszportach rozprawiał z kolei poseł PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Polityk przyznał, że rząd powinien rozważyć wprowadzenie podobnych rozwiązań, bo to zachęciłoby obywateli do szczepień.

To dla promocji szczepień byłoby na pewno ciekawe. Zaszczepisz się, masz więcej uprawnień - wolę taki sposób niż odgórny nakaz, bo ten drugi może być nieskuteczny. To będzie zachęta do korzystania z normalniejszego życia niż obecnie

- oznajmił poseł PSL.

logo Tu się dzieje