Oceń
Blisko 4 tysiące pielęgniarek i pielęgniarzy zostało zawieszonych w obowiązkach przez odmowę szczepienia przeciw COVID-19. Liczba ta może wzrosnąć.
Pandemia szaleje, w Polsce przekroczyliśmy próg 15 tysięcy zakażeń dziennie, a prognozuje się kolejne rekordy. Tymczasem pełną szczepionkę przeciw COVID-19 przyjęło zaledwie 20 milionów obywateli, przez co nie ma żadnych szans na zbudowanie odporności stadnej. Mimo rosnących w siłę ruchów antyszczepionkowych, negowania zagrożenia i wzrastającego w zabójczym tempie bilansu pandemii, rząd nie podejmuje żadnych działań.
Ministerstwo Zdrowia apeluje jedynie o noszenie maseczek, a szef resortu Adam Niedzielski straszy wprowadzeniem nowych przepisów. Te miałyby dać pracodawcom prawo do sprawdzania, którzy pracownicy zaszczepili się przeciw COVID-19, a którzy nie. Tych drugich można by odsuwać od kontaktu z klientami, jednak bez większych konsekwencji. Zupełnie inaczej, niż np. we Włoszech.
Kilka tysięcy osób zawieszonych przez brak szczepienia
Tam prawo w czasie pandemii uległo mocnemu zaostrzeniu. Niezaszczepieni zawieszani są w pracy i nie otrzymują wynagrodzeń. Tylko wśród pielęgniarzy i pielęgniarek surowe konsekwencje odmowy szczepień poczuło właśnie blisko 4 tysiące osób.
3800 pielęgniarek i pielęgniarzy zawieszono dotąd we Włoszech w obowiązkach, ponieważ odmówili zaszczepienia się przeciw Covid-19
- podała we wtorek Krajowa Izba Pielęgniarek i Pielęgniarzy.
Zawieszeni w obowiązkach stanowią 0,85 procent personelu. Co ważne, liczba ta może wzrosnąć - jak na razie zebrano dane z trzech czwartych placówek medycznych w kraju.
Surowe restrykcje we Włoszech
We Włoszech nie ma obowiązku szczepień, również wśród pracowników medycznych. W każdej branży zaczęło jednak obowiązywać prawo, które pozwala na zawieszenie osób niezaszczepionych w obowiązkach i wstrzymanie im wynagrodzeń. Jak zauważa Izba Pielęgniarek i Pielęgniarzy, część placówek medycznych zwleka z działaniem ze względu na problemy kadrowe. Nie mają kim zastąpić niezaszczepionego personelu.
ponadto we Włoszech osoby niezaszczepione i nie posiadające paszportów covidowych mają zamknięty dostęp do komunikacji publicznej, części usług, galerii handlowych czy punktów gastronomicznych.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
