Makabra

PLAGA W MARIUPOLU?! Zagrożenie większe niż wojna

30.05.2022  17:12
Plaga w Mariupolu
Plaga w Mariupolu Fot: GENYA SAVILOV/AFP/East News

Wojna to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może przytrafić się w życiu człowieka. Tuż za nią plasuje się z pewnością plaga. Gorzej, jeżeli w Mariupolu zjawi się jedno i drugie.

Ukraina od wielu miesięcy walczy z rosyjskim najeźdźcą, który nikogo nie oszczędza w walce o swoje brutalne cele. Żołnierze Władimira Putina strzelają, gwałcą i mordują. Nie zatrzymują się nawet na chwilę.

Plaga w Mariupolu. Nieszczęście wojny się wzmaga

Teraz nad jednym z najbardziej cierpiących miast - nad Mariupolem, zawisła dodatkowo groźba straszliwej zarazy. W warunkach wojennych choroby mogą przyczynić się do jeszcze większych dramatów.

Tysiące mieszkańców Mariupola mogą umrzeć z powodu chorób zakaźnych, takich jak czerwonka czy dżuma. Nasi lekarze informują o zagrożeniu, które może pojawić się tego lata

- ostrzegł mer tego okupowanego przez siły rosyjskie miasta na południowym wschodzie Ukrainy Wadym Bojczenko. 

W Mariupolu od początku wojny zginęły już m.in. 22 tysiące osób. Przyspieszone pochówki odbywają się niemalże każdego dnia, a to tylko przyczynia się do wzrostu koszmarnego zagrożenia.

Do tego dochodzi niedziałająca kanalizacja, niezabieranie śmieci i pogorszenie warunków pogodowych, bo jesteśmy na progu lata, temperatura będzie rosnąć

- ostrzega Bojczenko.
Pozostaje mieć nadzieję, że dramat plagi ominie to cierpiące męki miasto.

Czytaj także