18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Walka z czasem

POŻAR W CZARNOBYLU. Strażacy walczą z ogniem

24.03.2022  16:31
Pożar lasu w Czarnobylu
Pożar lasu w Czarnobylu Fot: Four Oaks/Shutterstock

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przekazała, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, nieopodal elektrowni jądrowej wybuchł ogromny pożar lasu. Ukraińskie władze informują, że do zapłonu doszło prawdopodobnie za sprawą militarnych działań wojsk Federacji Rosyjskiej.

MAEA poinformowała, że strażacy od kilku dni zmagają się z pożarami lasów w okolicach Czarnobyla. Do tej pory w kilku miejscach udało się ugasić ogień, lecz część drzew nadal płonie. Akcję utrudnia też brak prądu w lokalnych remizach strażackich.

W komunikacie dodano, że komenda straży pożarnej zmuszona jest do korzystania z generatorów diesla. Tak samo zasilana jest okupowana czarnobylska elektrownia jądrowa.

Pożary lasów w Czarnobylu

Agencja podkreśla, że "incydenty pożarowe" odnotowano na obszarze Strefy Wykluczenia, czyli terenach wokół elektrowni. Obecnie na miejscu nikt nie dokonuje pomiarów promieniowania, jednakże "niewielki wzrost stężenia cezu" odnotowano w Kijowie. MAEA zapewnia, że odczyty "nie budzą znacznych obaw związanych z sytuacją radiologiczną".

Rada Najwyższa Ukrainy oświadczyła, że do zapłonu doszło "prawdopodobnie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, a mianowicie trafienia pociskiem lub celowego popalenia". Czarnobylska elektrownia jądrowa jest okupowana przez Rosjan od 24 lutego.

Czytaj także