18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ujawnili prawdę

PRAWDZIWY MAJĄTEK PUTINA TO KOSMOS! Dyktator ukrywa fortunę

Emilia Waszczuk
21.06.2022  14:28
Jaki majątek posiada Władimir Putin?
Jaki majątek posiada Władimir Putin? Fot: AP/Associated Press/East News

Jaki majątek NAPRAWDĘ posiada Władimir Putin? Wyniki śledztwa na ten temat opublikował brytyjski "The Guardian". Uprzedzamy, mowa o kosmicznych pieniądzach.

Władimir Putin jest ponoć jednym z najbogatszych ludzi na świecie, choć prawdy nikt oczywiście nie zna. Życie prywatne rosyjskiego dyktatora to ściśle strzeżona tajemnica, do tego stopnia, że ochroniarze polityka mają... zbierać jego ekskrementy w obawie, że jakiś wróg je przebada.

Nikt nie wie ostatecznie, czy prawdą jest związek Putina z byłą gimnastyczką Aliną Kabajewą i ile mają dzieci, nikt nie wie, czy i na co choruje dyktator, ludzie nie mają pojęcia, gdzie przebywa, ani jaki jest jego majątek. A stop... To ostatnie jest dane akurat do publicznej wiadomości, jednak, jak twierdzą eksperci, to stek kłamstw. Wedle oficjalnego oświadczenia majątkowego Putin posiada bowiem całkiem niewiele, w tym dwa stare auta i przyczepkę kempingową.

Prawdziwy majątek Putina

Jaka jest prawda? Tu pojawiają się całkiem nowe i oczywiście sensacyjne doniesienia. Brytyjski "The Guardian" ujawnił w poniedziałek wyniki rocznego śledztwa, które skupiło się na majątku Władimira Putina. W ubiegłym roku trafiono na maile dziesiątek firm i organizacji pozarządowych, z których wynikało, że prowadzą ze sobą interesy. Więcej - wyglądało na to, że mają jeden wspólny i gigantyczny interes.

"The Guardian" donosi o cyfrowym szlaku powiązań, siatce łączącej 86 różnych firm z Władimirem Putinem. Wszystkie współpracują ze sobą w jednej domenie internetowej LLCinvest.ru. Śledztwo Organised Crime and Corruption Reporting Project i niezależnej telewizji Meduza wykazało, że są ze sobą ściśle połączone i zajmują się majątkiem, którego wartość szacowana jest na ponad 4,5 miliarda dolarów.

Jak się okazało, wyśledzone firmy i organizacje są w posiadaniu aktywów, które już wcześniej łączono z Władimirem Putinem. Wymieniane są tu luksusowe wille, jachty czy winnice. Sama LLCinvest jest zaś ściśle związana z Bankiem Rassija, założonym jako "osobisty bank dla wyższych urzędników Federacji Rosyjskiej".

Co ma Władimir Putin?

O komentarz w sprawie poproszono oczywiście osoby i firmy z listy, ale też przedstawicieli Kremla. Ci pierwsi odmówili wyjaśnień. Sprawę skomentował za to rzecznik Kremla, zapewniając, że "Prezydent Federacji Rosyjskiej nie jest w żaden sposób powiązany z aktywami i organizacjami, o których wspomniano".

Jakie zaś dobra posiadać ma Władimir Putin? Guardian wymienia tu między innymi "Black Sea Palace", zwany "Pałacem Putina" - kompleks położony w Gelendżyku nad Morzem Czarnym i wart 1 miliard funtów. Do tego dochodzą winnice rozciągające się wokół pałacu, a także m.in.:

  • "Igora" - ośrodek narciarski w obwodzie leningradzkim
  • "Chata Rybaka" - dacza, a raczej ekskluzywna willa" nad jeziorem Ładoga, a dodatkowo działki położone wokół niej
  • "Willa Sellgren" - willa na północ od Petersburga, znana jako "Dacza Putina"
  • "Shellest Jacht" - 46-metrowy jacht wart 23 miliony dolarów.