to teraz wyrok?

PUTIN ZBRODNIARZEM WOJENNYM! Jednogłośna decyzja

Emilia Waszczuk
16.03.2022  09:36
Władimir Putin uznany zbrodniarzem wojennym
Władimir Putin uznany zbrodniarzem wojennym Fot: Shutterstock, Planeta.pl

Władimir Putin został oficjalnie uznany za zbrodniarza wojennego. Teraz pora na konkretne działania i ukaranie tyrana?

Władimir Putin dostał nowy tytuł, ale dumny być z niego zdecydowanie nie powinien. Tyran z Rosji, który wywołał krwawą wojnę w Ukrainie i każe swoim żołnierzom mordować niewinnych cywilów, został właśnie okrzyknięty zbrodniarzem wojennym. Jednogłośnie.

Jak na razie to gest raczej symboliczny, niedługo jednak sprawa pójść może dużo dalej. Putinem i Rosją już zajmuje się Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, a jeśli on orzeknie winę rosyjskiego polityka, temu grozić będzie dożywotnia odsiadka.

Putin zbrodniarzem wojennym

Wróćmy jednak do uznania Władimira Putina zbrodniarzem wojennym. Specjalną rezolucję w tej sprawie przyjął właśnie amerykański Senat. Co ważne, nikt się nie sprzeciwił, wszyscy jednogłośnie poparli wniosek republikańskiego senatora Lindseya Grahama, uznając Putina "zbrodniarzem wojennym w związku z działaniami wojsk rosyjskich na Ukrainie". Taka jednomyślność w Kongresie nigdy się nie zdarza.

Wszyscy w tej izbie, Demokraci i Republikanie, zjednoczyliśmy się, aby powiedzieć, że Władimir Putin nie może uciec przed odpowiedzialnością za okrucieństwa popełnione wobec narodu ukraińskiego

- skomentował głosowanie lider demokratów Chuck Schumer.

Trybunał w Hadze decyduje ws. Rosji

Ameryka Swoje, Haga swoje. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości sprawdza, czy w Ukrainie faktycznie dochodzi do zbrodni wojennych i ludobójstwa. Wysłali do atakowanego państwa śledczych, wezwali też przedstawicieli Rosji do przesłuchań. Ci ostatni oczywiście się nie stawili, bo niby dlaczego?

Trybunał w Hadze śledztwo prowadzi na wniosek Ukrainy. Ta oskarżyła Rosję na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Domagają się natychmiastowego nakazania Rosji wstrzymania inwazji. Zaprzeczają też oskarżeniom Putina, jakoby na wschodzie kraju doszło do ludobójstwa z ich strony, nazywając rewelacje te pretekstem do ataku.

Już w środę 16 marca MTS ogłosić ma wyrok w sprawie ukraińskiego wniosku o wstrzymanie wojny. Posiedzenie Trybunału rozpocznie się o godzinie 16:00 w Pałacu Pokoju w Hadze.

Czytaj także