18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus Delta atakuje

Pandemia zaczyna się od nowa. Padł rekord zgonów!

Wojciech Kozicki
10.06.2021  12:27
Indie i dobowy rekord zgonów na COVID-19. Koronawirus wariant Delta i zabójcza transmisja
Indie i dobowy rekord zgonów na COVID-19. Koronawirus wariant Delta i zabójcza transmisja Fot: Mark Campbell/REX FEATURES/East News

Kiedy koniec pandemii COVID-19? Okazuje się, że to może być raczej jej nowy początek. W Indiach rośnie zagrożenie epidemiczne, ponieważ coraz większym zagrożeniem jest koronawirus określany jako „wariant DELTA”.

Covid-19 powraca w Indiach z potworną siłą. Niestety, odnotowano tam właśnie światowy dobowy rekord zgonów. To efekt warianu Delta. W czwartek indyjskie służby potwierdziły 6148 zgonów związanych z wirusem. Tej samej doby testy na obecność koronawirusa potwierdziły 94052 nowych zakażeń.

Koronawirus wariant Delta. Pandemia zaczyna się od nowa?

Potwierdzono, że sprawcę tej masakry jest wariant Delta koronawirusa. Jest znacznie bardziej zaraźliwy niż mutacja brytyjska, czyli wariant Alfa. Jak szacują naukowcy, wariant Delta ma pomiędzy 30 a 100 proc. wyższą transmisję niż wariant Alfa., co potwierdza m.in. brytyjski epidemiolog prof. Neil Ferguson z Imperial College London.

Ferguson ostrzega, że możliwa jest nowa fala zakażeń w wielu krajach, jeśli transmisja wirusa Delta nie zostanie powstrzymana, chociaż nie można przewidzieć jej skali. Wiele zależy od skuteczności szczepionek. Nie wiadomo również jak zakażenia przełożą się na liczbę hospitalizacji. Ferguson prognozuje jednak, że „prawie na pewno zgonów będzie mniej” z powodu ochronnego działania szczepionek.

Wskaźnik R, który pokazuje tempo transmisji wirusa, wynosi w przypadku wariantu Delta pomiędzy 1,5 a 1,6 - co oznacza, że każde 10 zakażonych osób przenosi go na 15-16 kolejnych.

Poprzednio najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych koronawirusa odnotowano 12 lutego w Stanach Zjednoczonych, kiedy w wyniku powikłań po zakażeniu się wirusem zmarły 5444 osoby – przypomina Interia.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej