18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Katastrofa!

Ekologiczny Armagedon. Paliwo Orlenu wyciekło do Bałtyku

Bartłomiej Ciepielewski
29.12.2020  11:17
Skala zanieczyszczenia nie jest jeszcze znana
Skala zanieczyszczenia nie jest jeszcze znana Fot: Ajdin Kamber/Shutterstock

Litewski minister środowiska poinformował, że w wyniku awarii terminalu do Morza Bałtyckiego trafiły tony ropy należącej do Orlenu. Gigantyczna plama paliwa przesuwa się w stronę Łotwy. Skutki wycieku mogą być opłakane.

Litewski rząd poinformował o dwóch tonach ropy naftowej, które trafiły do Bałtyku. Paliwo wyciekło z terminala należącego do koncernu Orlen Lietuva.

Otrzymaliśmy właśnie informację, że rura w terminalu w Butyndze została uszkodzona i wyciekły z niej produkty naftowe. Ilości nie są jeszcze znane. Departament ochrony środowiska i litewskie siły zbrojne reagują na sytuację – oświadczył minister środowiska Simonas Gentvilas.

Według informacji Orlenu, wyciek dość szybko udało się zatrzymać. Szczegółowe informacje o skali zanieczyszczenia zostaną przekazane po usunięciu usterki.

Ogromna plama ropy płynie w stronę Łotwy

Sytuację pogarszają złe warunki atmosferyczne, w wyniku których plama przesuwa się w stronę północnego sąsiada. Do awarii doszło niedaleko łotewskiej granicy.

Wstępnie ustalono, że do zanieczyszczenia doszło na około jednym kilometrze kwadratowym Morza Bałtyckiego. Rozwój sytuacji śledzą litewskie siły zbrojne i Departament Ochrony Środowiska.

Czytaj także