18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poważny apel

Papież Franciszek o kobietach w ciąży: "To wstyd"

14.05.2021  19:29
Papież Franciszek o kobietach w ciąży
Papież Franciszek o kobietach w ciąży Fot: Lukasz Kalinowski/East News

Papież Franciszek na tle swoich poprzedników na Tronie Piotrowym, słynie z dość postępowych poglądów. Ostatnio postanowił wypowiedzieć się ws. kobiet w ciąży. Jak się okazuje, głowa Kościoła katolickiego ma bardzo sprecyzowane poglądy w wielu sprawach. 

Papież Franciszek jest jednym z tych papieży, którzy starają się podążać za swoimi czasami. Wykazał się już wieloma zachowaniami, które byłby niemalże nierealne w przypadku jego poprzedników. Teraz postanowił zabrać głos ws. sytuacji kobiet w ciąży. Jego słowa były ogromnie stanowcze.

Papież wypowiedział się w ten sposób podczas kongresu na temat kryzysu demograficznego we Włoszech. Głowa Kościoła katolickiego zwróciła uwagę na skandalicznie ciężką sytuację ciężarnych w tym kraju. 

To wstyd, że kobiety muszą ukrywać ciążę w pracy i są zniechęcane do rodzenia dzieci. To nie kobieta, ale społeczeństwo musi się wstydzić

- zaznaczył papież Franciszek.

Papież Franciszek o kobietach w ciąży

Jednocześnie papież zwrócił uwagę na to, że większość młodych par chce mieć dzieci, ale sytuacja społeczno-ekonomiczna nie pozwala im w spokoju spełniać marzeń o pełnej rodzinie i domowym ognisku. "Ale ich marzenia życiowe, zalążki odrodzenia kraju, zderzają się z zimą demograficzną - nadal zimną i ciemną; tylko połowa młodzieży uważa, że zdoła mieć dwoje dzieci" - dodał Franciszek.

Włochy od kilku lat mają najniższą liczbę urodzeń w Europie, która zresztą w całości również nie może się pochwalić wzrostem demograficznym. Kryzys dociera w jej wszystkie zakamarki, a w niektórych krajach (w tym w Polsce) jest krytycznie źle.

Myślę o zagubieniu z powodu braku pewności pracy, o zaniepokojeniu coraz trudniejszymi do zniesienia kosztami wychowania dzieci; to są lęki mogące zniweczyć przyszłość, to ruchome piaski, które mogą pochłonąć społeczeństwo

- mówił Franciszek, cytowany przez PAP.

"Jak to możliwe, że kobieta musi wstydzić się z powodu najpiękniejszego daru, jaki może dać życie? Dzieci są nadzieją, która odradza naród" - zaznaczył wzburzony papież Franciszek. Myślicie, żę jego apele zdołają coś zmienić w świecie?

Czytaj także