18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest z nim coraz corzej

Papież zrezygnuje? "Dał znak, padła data"

Wojciech Kozicki
29.08.2022  12:51
Papież Franciszek odchodzi? Watykan już szykuje konklawe i nowego papieża
Papież Franciszek odchodzi? Watykan już szykuje konklawe i nowego papieża Fot: EIDON/REPORTER/East News

Ile lat ma papież Franciszek? Jaki jest jego stan zdrowia? Wierni zadają sobie te pytania coraz częściej, bo kolejne źródła donoszą, że szykuje się abdykacja papieża Franciszka. Watykan rozgorzał od plotek i padła nawet konkretna data rezygnacji papieża ze stanowiska.

Papież Franciszek odchodzi, a Watykan wybrał już jego następcę – coraz częściej słychać takie głosy wśród watykanistów. Podobno trwają już nawet przygotowania do konklawe, a do tego duchowny na wózku inwalidzkim zjawił się w mieście L’Aquila. Jest tam pochowany Celestyn V, czyli pierwszy w historii papież, który zrezygnował. Papież Franciszek tym samym daje wiernym znak, że nadchodzi koniec jego pontyfikatu? Co więcej, są już gotowe przepisy ustalające status emerytowanego papieża.

Papież Franciszek rezygnuje. Kto go zastąpi?

Jak podaje Wprost.pl,  spotkanie z kardynałami, które odbędzie się 29 i 30 sierpnia, miałoby zakończyć się informacją o rezygnacji Franciszka. Podczas konsystorza w bazylice Świętego Piotra mianował już nawet 16 elektorów, którzy wezmą udział w następnym konklawe.

Media przypominają, że papież Benedykt XVI przed rezygnacją również odwiedził miasto L’Aquila i modlił się do relikwii Celestyna V. Do tego pojawiają się kolejne informacje o coraz gorszym stanie zdrowia aktualnego papieża. On sam zdementował pogłoski o raku płuc, ale zwrócił uwagę, że jeśli jego stan zdrowia się pogorszy, to zrezygnuje z papieskiego urzędu.

Bazylika L'Aquila jest miejscem pochówku papieża Celestyna V, który stanął na czele Kościoła w 1294 roku, jednak po pięciu miesiącach abdykował. Celestyna V kanonizowano i pochowano w bazylice Santa Maria w L'Aquili di Collemaggio w 1313 roku – przypomina Gazeta.pl.