18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szczęka opada

Nieoczekiwane doniesienia o szczepionkach Pfizera i Moderny

18.05.2021  12:28
Pfizer i Moderna są skuteczne
Pfizer i Moderna są skuteczne Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szczepionki firm Pfizer i Moderna są jednymi z bardziej pożądanych specyfików w Polsce. Teraz okazuje się, że są nawet bardziej skutecznie w walce z Covid-19 niż początkowo przypuszczano. Szczepienie to pomaga w walce również z indyjską mutacją koronawirusa.

Terminy na szczepienie preparatami firmy Pfizer i Moderna rozchodzą się bardzo szybko. Polacy mają do tych specyfików znacznie większe zaufanie niż do preparatów AstraZeneca i Johnson&Johnson. Teraz okazuje się, że najnowsze badania nad szczepionkami mRNA przynoszą niespodziewane rezultaty.

Okazuje się, że szczepionki firmy Moderna i Pfizer skutecznie zwalczają indyjskie warianty koronawirusa - tak wynika ze wstępnych, laboratoryjnych prac amerykańskich naukowców. Ich wyniki zostały upublicznione w poniedziałek.

Pfizer i Moderna są BARDZO skuteczne

Indyjski wariant koronawirusa sieje spustoszenie w kraju, z którego pochodzi. Nic dziwnego, że wszyscy się go obawiamy, tym bardziej że brytyjski wariant zdołał w Polsce wywołać trzecią falę pandemii.

Badania, które potwierdzają skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna względem tej mutacji zostały przeprowadzone przez NYU Grossman School of Medicine i NYU Langone Center. "Doszliśmy do wniosku, że przeciwciała wytwarzane przez szczepionki są nieco osłabione w kontakcie z tymi wariantami, ale nie na tyle, aby miało to duży wpływ na ochronę zapewnianą przez te preparaty" - powiedział Nathaniel Landau, główny autor badania.

Nasze wyniki dają nam pewność, że obecne szczepionki zapewnią ochronę przed zidentyfikowanymi do tej pory wariantami

- podsumował jeden ekspertów. Amerykańscy naukowcy nie wykluczają jednak, że w przyszłości pojawią się bardziej odporne warianty koronawirusa.

To niesamowicie dobre informacje z punktu widzenia szansy ludzkości na szybkie pozbycie się pandemii. Mamy nadzieję, że dzięki temu zaszczepione społeczeństwo naprawdę przyczyni się do zakończenia najbardziej mrocznej części XXI wieku.