18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co się stało?

Pfizer i Moderna jednak niebezpieczne? Nowe badania niepokoją

11.07.2021  15:52
Pfizer i Moderna są bezpieczne?
Pfizer i Moderna są bezpieczne? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Pfizer i Moderna to dwie firmy produkujące szczepionki mRNA, która w Polsce cieszyły się największym zainteresowaniem. Czy produkty zapobiegające Covid-19 są jednak niebezpieczne? Najnowsze badania zaniepokoją szczególnie młodych zaszczepionych.

Pfizer i Moderna jak tylko pojawiły się w jakimś punkcie szczepień - rozchodziły się dosłownie jak świeże bułeczki. Polskie społeczeństwo bardziej zaufało specyfikom opartym na technologii mRNA, czy jednak słusznie?

Pfizer i Moderna jednak niebezpieczne? Nowe fakty

Od początku procedury szczepień wszyscy obawiają się przede wszystkim NOP-ów, czyli Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. Są to wszystkie objawy chorobowe, które występują już po iniekcji. W przypadku szczepionek mRNA tych skutków ubocznych jest mniej, za to kiedy już się zdażają - bywają poważniejsze niż w przypadku szczepionek wektorowych.

Szczepienie przeciw Covid-19 preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna może mieć związek z rzadkimi przypadkami zapalenia mięśnia sercowego u nastolatków i dorosłych

- ogłosiła FDA, amerykańska Agencja Żywności i Leków. 

Członkowie Agencji Center for Disease Control and Prevention, którzy spotkali się w celu omówienia zgłoszonych przypadków chorób serca po szczepieniu, stwierdzili, że stan zapalny mięśnia sercowego u nastolatków i dorosłych jest prawdopodobnie powiązany ze szczepionkami.

Specjaliści wciąż utrzymują jednak, że korzyści ze szczepienia wyraźnie przewyższają ryzyko. Jednakże uczulają również lekarzy na zwracanie większej uwagi na objawy powiązane z zapaleniem mięśnia sercowego, kiedy do ich gabinetu zgłosi się młody, zaszczepiony pacjent.

Zdecydowanie zachęcamy każdego powyżej 12. roku życia, kto kwalifikuje się do otrzymania szczepionki, do natychmiastowego zaszczepienia się

- mówią mimo wszystko specjaliści, patrząc na to, jak niebezpieczną chorobą jest Covid-19.

Czytaj także
Przeczytaj więcej