18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielki sukces!

Pfizer stworzył lek na COVID-19. Wiadomo, kiedy trafi na rynek

Bartłomiej Ciepielewski
27.04.2021  09:42
Lek na koronawirusa pokona pandemię?
Lek na koronawirusa pokona pandemię? Fot: photopixel/Shutterstock

Pfizer rozpoczął testy leku na COVID-19. Preparat w formie tabletek ma powstrzymywać koronawirusa przed namnażaniem się w gardle nosie oraz płuchach. Szczepionki wkrótce będą niepotrzebne?

Pfizer stworzył preparat w formie tabletek, stosowany do walki z COVID-19. Substancja atakuje koronawirusa, uniemożliwiając jego replikację w gardle, nosie i płucach. Nad rewolucyjnym lekiem pracował zespół 210 naukowców.

Zaprojektowaliśmy PF-07321332 jako pigułkę doustną, którą można by przepisać przy pierwszych oznakach infekcji, bez konieczności hospitalizacji lub intensywnej opieki medycznej - poinformował prezes Pfizera, Mikael Dolsten.

Jak poinformował koncern, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lek na COVID-19 może trafić na rynek pod koniec 2021 roku. W pierwszej kolejności preparat pojawi się na rynku amerykańskim, a być może także brytyjskim.

Testy leku na COVID-19

Badacze informują, że nowy specyfik działa także na inne koronawirusy, co sprawia, że mógłby on być stosowany nawet na powszechnie występujące przeziębienia. Do wykupienia leku potrzebna będzie recepta.

Dalsze losy antycovidowych tabletek uzależnione są od trzech faz testów, które potrwają 145 dni. Badacze muszą sprawić jakie skutki wywołuje lek przy zwiększeniu dawki, wielokrotnym dawkowaniu oraz czy spożywane jedzenie może mieć wpływ na jego skuteczność.

Czytaj także
Przeczytaj więcej