18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

żałoba narodowa

Pogrzeb księcia Filipa szokująco skromny. Wiadomo, co szykuje królowa

11.04.2021  12:25
Pogrzeb księcia Filipa 17 kwietnia. Będzie bardzo skromnie
Pogrzeb księcia Filipa 17 kwietnia. Będzie bardzo skromnie Fot: LEON NEAL/AFP/East News

Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie - zmarł mąż królowej., książę Edynburga - Filip. Pogrzeb zaplanowano na 17 kwietnia. Będzie wyjątkowo skromnie.

W piątek 9 kwietnia zmarł książę Filip, mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II. Monarcha miał 99 lat, w ostatnich tygodniach miał poważne problemy ze zdrowiem, był hospitalizowany, przeszedł operację serca. Do domu wrócił ponoć wyleczony, zmarł zaledwie kilkanaście dni później.

Już wiadomo, że pogrzeb "żelaznego księcia" odbędzie się tydzień od dnia śmierci, w sobotę 17 kwietnia. Uroczystości zaplanowano na godzinę 15 czasu lokalnego. i choć książę Filip był mężem najważniejszego człowieka w państwie - samej królowej - to jego pogrzeb planowany jest bardzo skromnie, a co więcej, nie wezmą w nim udziału wszyscy członkowie rodziny.

Pogrzeb księcia Filipa. Chwila i po sprawie

W sobotę 17 kwietnia o godzinie 15 w całej Wielkiej Brytanii nastąpi minuta ciszy. W tym samym momencie rozpocznie się pogrzeb księcia Filipa w Windsorze. Uroczystości będą mieć charakter kameralny, rodzina królewska nie zorganizuje procesji pożegnalnej, trumna z ciałem zmarłego nie zostanie wystawiona na widok publiczny, a poddani proszeni są, by zostać w domach i zasiąść przed telewizorami...

Całość uroczystości pogrzebowych rozpocząć się ma o godzinie 14.45, gdy trumna z ciałem księcia wyruszy z zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego. Zamiast karawanu, rodzina królewska użyje... specjalnie zmodyfikowanego Land Rovera, którego na tę okazję książę Filip projektował i  przygotowywał już kilka lat temu.

Żałoba narodowa i żałoba w monarchii

Na pogrzeb w kaplicy nie będą mieć wstępu osoby z zewnątrz - w uroczystościach udział wezmą tylko członkowie rodziny królewskiej i sekretarz księcia Filipa. Specjalnie na pogrzeb z USA przylecieć ma wnuk królowej Elżbiety i księcia Filipa - Harry. Co ciekawe, jego żona do Wielkiej Brytanii nie zawita. Meghan Markle jest w ciąży, a lekarz podobno zabronił jej podróży.

Ciało księcia Filipa zaraz po nabożeństwie pogrzebowym zostanie złożone w krypcie w kaplicy św. Jerzego. Przez najbliższe dwa tygodnie rodzina królewska pogrąży się w żałobie, jej członkowie ogranicza swe działalności i nosić będą czarne przepaski. Żałoba narodowa w kraju trwać będzie przez tydzień - zakończy się wraz z pogrzebem. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej