18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat w szpitalu

Odłączyli Polaka od aparatury. Kolejne szokujące decyzje

Wojciech Kozicki
19.01.2021  08:50
Polak w szpitalu w Anglii bez pomocy z Polski? Brytyjskie władze bezlitosne
Polak w szpitalu w Anglii bez pomocy z Polski? Brytyjskie władze bezlitosne Fot: Value Stock Images/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polak w szpitalu w Wielkiej Brytanii skazany na śmierć. Został znowu odłączony od aparatury podającej jedzenie i wodę. Chociaż polski rząd starał się interweniować, brytyjski sąd wydał brutalną decyzję. Polski obywatel nie otrzyma pomocy?

Polak umiera w szpitalu w Anglii. Pozostaje w śpiączce, a brytyjskie władze po raz czwarty zdecydowały o odłączeniu rurek, za pomocą których jest odżywiany i nawadniany. Wcześniej stwierdzono nawet, że „życie nie jest w interesie pacjenta” i nie zgodzono się na transport do Polski, by nie cierpiał. Szpital twierdzi, że podczas transportu wystąpić może ryzyko śmierci, więc zdecydowano się zagłodzić mężczyznę na miejscu.

Polak w śpiączce nie otrzyma pomocy - decyzja brytyjskich władz

Polski rząd starał się interweniować, ale Brytyjczycy pozostają nieugięci. Jak podaje Polsat News, w poniedziałek wieczorem przychylił się do wniosku szpitala w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii, by nie zezwalać konsulowi w RP na dostęp do pacjenta. Taką informację przekazali mediom bliscy Polaka.

Duda interweniuje w sprawie odłączonego Polaka

W poniedziałek w sprawie Polaka, na polecenie Andrzeja Dudy, interweniował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Jego rozmowa z ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes nie przyniosła jednak rezultatów.

Odbyłem dziś długą rozmowę z Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes o sprawie naszego Rodaka, nie ukrywam, że rozmowa była trudna, rozmawiałem także z Ambasadorem RP w Londynie, jestem cały czas w kontakcie z polskimi konsulami, którzy są na miejscu w Plymouth – napisał Szczerski na Twitterze.

Polak w śpiączce w Plymouth

Media przypominają, że sprawa dotyczy Polaka od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii. W 2020 roku doznał rozległego zawału, a akcja serca zatrzymała się na 45 minut. Od tamtej pory przebywa w śpiączce w szpitalu w Plymouth i jest podłączony do aparatury podtrzymującej życie. Placówka medyczna wystąpiła o zgodę do sądu na jego odłączenie, na co zgodziła się żona chorego. O jego życie walczą matka i siostra, które mieszkają w Polsce.

Polsat News podaje również, że jakiś czas temu władze placówki medycznej w Plymouth zdecydowały o wykorzystaniu jego organów do transplantacji.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze