18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

umknęli kwarantannie

Polscy studenci uciekają z Wuhan! Przyniosą wirusa do kraju?

Emilia Waszczuk
25.01.2020  10:26
Polscy studenci uciekają z Wuhan! Przyniosą wirusa do kraju?
Polscy studenci uciekają z Wuhan! Przyniosą wirusa do kraju? Fot: AP/Associated Press/East News

Grupa polskich studentów znajdowała się w Wuhan w Chinach, gdy wybuchła tam epidemia. Z miasta uciekli i teraz są w drodze powrotnej do Polski. Zostaną poddani kwarantannie?

Zabójczy koronawirus 2019-nCoV roznosi się w zatrważającym tempie i nadal nie ma na niego leku. Jeszcze dwa dni temu rano mówiono o kilku ofiarach, wieczorem o kilkunastu. Wczoraj ofiar było ponad 20, dziś z rana ponad 40. Rośnie też liczba zakażeń, niestety, pierwsze przypadki odnotowano już we Francji i co jeszcze bardziej przerażające - prawdopodobnie tuż za polską granicą, na Białorusi.

Teraz okazuje się, że Polacy są niezwykle narażeni na chorobę. Zwłaszcza ci, którzy w czasie wybuchu epidemii przebywali w Wuhan. Mowa o grupie studentów z Politechniki Rzeszowskiej, którzy uciekli z chińskiego miasta tuż przed blokadą. Chwilę później miasto zostało odcięte od świata - nie można do niego wjechać, ani z niego wyjechać. Pozamykane są sklepy i instytucje, nie działa komunikacja miejska, ulice zioną pustką.

Polacy wracają do kraju

Jak donosi "Fakt", czterej rzeszowscy studenci gdy tylko dowiedzieli się o epidemii, spakowali walizki, wykupili bilety na pociąg do Pekinu i dalej bilety lotnicze do Polski. Do kraju lecą przez Dubaj.

Wszyscy chodzą w maskach, co chwilę są kontrole temperatury ciała. Każdy, kto może, próbuje stąd uciec

- miał pisać jeden ze studentów w mediach społecznościowych.

Polacy z Wuhan twierdzą, że czują się dobrze i nie mają żadnych objawów chorobowych. Jak jednak ostrzega GIS, wirus rozwija się od 5-6 do nawet dni, a to oznacza, że Polacy mogli nie odnotować jeszcze u siebie pierwszych objawów! Do tych należą gorączka powyżej 38 stopni, kaszel i duszności.

Mimo to studenci mieli skontaktować się z polskimi władzami w sprawie podróży. Jej cel czeka ich w sobotę.

Czytaj także
Przeczytaj więcej