18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covidowy skandal

Koszmarna pomyłka. Otrzymali koktajl zamiast szczepionki

Bartłomiej Ciepielewski
01.01.2021  17:02
Pomylono szczepionkę z lekiem
Pomylono szczepionkę z lekiem Fot: Rido/Shutterstock

Do poważnej pomyłki doszło podczas transportu leków do jednego z amerykańskich szpitali. Placówka medyczna zamiast szczepionki otrzymała doświadczalny koktajl przeciwciał.

Lekarze ze szpitala w Wirginii Zachodniej zamiast szczepionki na COVID-19 zaaplikowali 42 pacjentom doświadczalny koktajl przeciwciał. Ten sam środek otrzymał Donald Trump podczas walki z COVID-19 jesienią tego roku.

Gwardia Narodowa poinformowała o katastrofalnym błędzie. Po wstępnych konsultacjach z pacjentami udało się ustalić, że jak na razie nie wykazują oni żadnych skutków ubocznych. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia natychmiast otrzymają wsparcie medyczne.

Jak doszło do szczepionkowej pomyłki?

Przyczyny pomyłki nie są jak na razie znane. Zaaplikowany lek regenereon przechowywany jest w innych ampułkach niż szczepionka Moderny.

Leczenie koktajlem przeciwciał jest dozwolone w nagłych przypadkach COVID-19, lecz nie służy ono zapewnieniu odporności.

Amerykańskie media donoszą o rosnącej liczbie incydentów ze szczepionkami przeciw koronawirusowi. Niedawno poinformowano o pracowniku kliniki, który celowo zniszczył 500 ampułek z preparatem.

Czytaj także