18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sytuacja się pogarsza

STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ. Ostateczne kroki rządu

26.11.2021  15:02
Portugalia ogłasza stan klęski żywiołowej
Portugalia ogłasza stan klęski żywiołowej Fot: Piti Tangchawalit/Shutterstock

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Pandemia nie daje spokoju całej Europie, czwarta fala zdaje się szczególnie niebezpieczna.

Mamy szczepionki, wkrótce w sprzedaży pojawią się leki na koronawirusa, a i tak pandemia rozwija się błyskawicznie. Wirus prowadzi z nami nierówną walkę i mutuje, uodparniając się na nasze środki zapobiegawcze.

W Portugalii sytuacja mocno się pogarsza, dlatego tamtejszy rząd postanowił podjąć twarde kroki i działania. Premier tego kraju Antonio Costa zapowiedział w czwartek wieczorem ogłoszenie stanu klęski żywiołowej w związku z nasilającą się epidemią Covid-19.

Tym samym, w ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie 1 grudnia, do przylotów do Portugalii upoważnione będą tylko osoby z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2.

Portugalia ogłasza STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Chcąc tę zasadę mocno egzekwować, premier podkreślił, że złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który przybył do Portugalii bez ważnego testu na Covid-19.

Portugalia walczy już z piątą falą pandemii i zamierza zrobić wszystko, by w końcu wyjść z pandemicznego kryzysu. Portugalski rząd wychodzi z założenia, w przeciwieństwie do rządu polskiego, że konieczne jest ograniczenie interakcji społecznych w okresie poprzedzającym okres bożonarodzeniowy, a także w pierwszych dniach stycznia 2022 roku.

Premier Portugalii zaleca dodatkowo, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych po wcześniejszym wykonaniu testów potwierdzających brak Covid-19.

Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatniej doby w Portugalii wykryto największą od lipca liczbę nowych infekcji - 3150. Zmarło 15 osób chorych na Covid-19. Nie ma nawet porównania do obecnych wyników w Polsce, przekraczających 20 tys. zachorowań dziennie i setki zgonów. Niemniej, w naszym kraju nikt w tej sytuacji nie zamierza wprowadzać dodatkowych ograniczeń.