18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ogromne wsparcie z USA

Potężna broń już w Ukrainie. "Lato będzie gorące dla okupantów"

Bartłomiej Ciepielewski
23.06.2022  18:24
Śmiercionośna broń trafiła do Ukrainy
Śmiercionośna broń trafiła do Ukrainy Fot: Sipa USA/Sipa USA/East News

Szef ukraińskiego resortu obrony Ołeksij Reznikow przekazał, że pierwsze systemy artylerii rakietowej HIMARS służą już w Ukrainie. Wyrzutnie zostały przekazane przez USA w ramach wielkiego pakietu pomocowego.

System artylerii rakietowej HIMARS to broń wysokiej mobilności o masie ponad 16 ton. Jedna wyrzutnia może transportować sześć pocisków MLRS o kalibrze 227 mm, ale także amunicję GMLRS o zasięgu około 70 kilometrów. Wyrzutnia dzięki swojej wyjątkowej precyzji i mobilności może zapewnić Ukraińcom przewagę w starciach z okupantami.

IMARS są już w Ukrainie. Dziękuję mojemu amerykańskiemu koledze i przyjacielowi, ministrowi obrony Lloydowi Austinowi, za te potężne narzędzi. Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. Dla niektórych z nich będzie też ostatnie - przekazał na Twitterze Oleksij Reznikow.

Dzień wcześniej informację o dostarczeniu nowej broni przekazała Wendy Sherman, wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji. Pakiet pomocy obejmuje także pociski Javelin, pojazdy taktyczne, śmigłowce i radary nadzoru powietrznego.

Broń z USA trafi do Ukrainy

Administracja Joe Bidena zapewnia, że to dopiero początek, a wkrótce do Ukrainy trafi kolejny sprzęt. Po odebraniu dostaw z bronią ukraińska armia planuje przeprowadzenie masowego kontrataku, który pozwoli wyzwolić okupowane na wschodzie terytoria.

Kontynuujemy dostarczanie Ukrainie pomocy wojskowej, a ten bardzo kluczowy system HIMARS MLRS jest teraz na Ukrainie i da jej możliwość bronić się w bardziej znaczący i solidny sposób - mówiła Sherman.

Według najnowszych doniesień Rosjanie stracili już 34,430 żołnierzy, 1504 czołgi, 3632 pojazdy opancerzone, 756 systemów artylerii, 216 samolotów, 183 helikoptery oraz 620 dronów.

Czytaj także