18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potężna wichura łamie wszystkie drzewa

Cyklon-morderca pustoszy Azję. Mnóstwo ofiar

Kamil Kacperski
21.05.2020  11:59
Cyklon-morderca pustoszy Azję. Mnóstwo ofiar
Cyklon-morderca pustoszy Azję. Mnóstwo ofiar Fot: shutterstock.com

Azja nie zdążyła się jeszcze dobrze otrząsnąć po koronawirusie, a już musi się zmagać z kolejną klęską naturalną. Tym razem chodzi o potężny cyklon Amphan.

Jak podaje PAP, w wyniku cyklonu Amphan zginęły już 22 osoby. Katastrofa wydarzyła się na gęsto zaludnionym wybrzeżu wschodnich Indii i Bangladeszu. Cyklon zrywał dachy i mosty, przerywając wały. Całe wioski pozostały bez dostępu do świeżej wody, prądu i komunikacji. W czwartek potwierdzono śmierć co najmniej 22 osób.

Potężny cyklon pustoszy Indie i Bangladesz

Cyklon Amphan uderzył w środę wieczorem z siłą huraganu trzeciej kategorii. Wiatr wiał z prędkością 170 km/h, a w porywach nawet do 190 km/h.

Po dotarciu na wybrzeże cyklon osłabł, kiedy trwała masowa ewakuacja ludności - pisze Associated Press. Urzędnicy ostrzegają, że pandemia koronawirusa, która już i tak osłabiła system opieki zdrowotnej w dotkniętych nią krajach, utrudni niesienie pomocy poszkodowanym oraz prace naprawcze.

12 osób zginęło w indyjskim stanie Bengal Zachodni, a dwie osoby w sąsiednim stanie Orisa. W Bangladeszu śmierć poniosło natomiast osiem osób. Większość z nich zginęła w wyniku zawalenia się murów, przygniecenia drzewem lub utonięcia.

Żywioł popychał wodę morską 25 km w głąb lądu, zalewając miasta, w tym stolicę Bengalu Zachodniego - Kalkutę. Wiele budynków, w tym zabytkowych budowli liczących kilkaset lat, zostało mocno uszkodzonych.

Stojąca na czele władz Bengalu Zachodniego Mamata Banerjee powiedziała, że trudno na razie oceniać szkody. Przekazała, że całe wyspy zostały odcięte od kontynentu, w tym społeczności zamieszkujące region Sunderbanów, jeden z największych lasów namorzynowych na świecie.

W nadchodzącym tygodniu przewidywane są obfite opady deszczu w wielu częściach stanu. Cyklon zakłóci lokalną cyrkulację wiatru, a także wywoła fale upałów w niektórych częściach kraju - powiedział szef indyjskich służb meteorologicznych Mrutyunjay Mohapatra.

Według banglijskiego ministerstwa energetyki co najmniej milion ludzi zostało pozbawionych prądu. Według służb ds. zarządzania kryzysowego setki wiosek znalazły się pod wodą wskutek fali przypływowej w rozległym regionie przybrzeżnym. Jak dodał resort, naruszonych zostało także kilkanaście wałów przeciwpowodziowych.

Przeczytaj więcej
Komentarze