18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kataklizm jak z horroru

Powodzie w USA. Rośnie liczba ofiar

Wojciech Kozicki
01.08.2022  12:09
Powodzie w USA. Rośnie liczba ofiar kataklizmu w Kentucky
Powodzie w USA. Rośnie liczba ofiar kataklizmu w Kentucky Fot: LEANDRO LOZADA/AFP/East News

Dramat w USA, rozgrywają się sceny jak z filmów katastroficznych. Zabójcze powodzie spowodowały ogromne zniszczenia w Kentucky. Niestety, wciąż rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Prezydent USA Joe Biden w mediach społecznościowych zapowiedział wsparcie dla regionu zniszczonego przez kataklizm. Skutki powodzi boleśnie odczuwają też mieszkańcy Missouri i Las Vegas.

Ogromne powodzie w USA spowodowane przez ulewne deszcze. Kataklizm uderzył w stan Kentucky, a konkretnie jego wschodnią część. Władze jak na razie potwierdziły 28 ofiar śmiertelnych, ale zastrzegają, że tragiczny bilans zapewne się zwiększy. Służby informują, że wciąż nie mogą dotrzeć do wielu obszarów, więc „przez wiele tygodni znajdowane będą ciała kolejnych ofiar." PBS donosi, że wśród ofiar potwierdzono już sześcioro dzieci, z czego czworo należało do jednej rodziny z Knott County.

Powodzie w Kentucky USA. Ten horror to nie film katastroficzny

Gubernator stanu Kentucky Andy Beshear informuje, że służby podejmują działania, by dostarczyć żywność tysiącom mieszkańców, a także próbują zapewnić im bezpieczne schronienie. Wiele osób musiało opuścić swoje domy. Niestety, najgorsze dopiero przed Amerykanami, bo Krajowe Służby Pogodowe (NWS) przewidują opady deszczu i burze do wtorku. Co gorsza, trudne warunki pogodowe i ulewne deszcze utrudniają działania ratownicze.

Te powodzie są jednymi z najbardziej niszczycielskich, najbardziej śmiercionośnych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy – powiedział Andy Beshear.

Prezydent USA Joe Biden zapewnił w mediach społecznościowych, że amerykański rząd udzieli pełnego wsparcia stanowi Kentucky. Zapewnił również pomoc finansową z budżetu państwa.

Niektóre górskie obszary wschodniego Kentucky pozostają niedostępne po tym, jak powodzie zamieniły niektóre drogi w rzeki, zmiotły z fundamentów domy, zawaliły się mosty. W części stanu w ciągu 24 godzin spadło 20 centymetrów deszczu. Poziom wody w rzekach gwałtownie wzrósł o kilka metrów i wystąpiły one z brzegów –informuje agencja AFP.

Stan Kentucky w 2022 roku został dotknięty morderczą katastrofą po raz kolejny. Przypominamy, że  w grudniu w ten region uderzyły tornada. Zginęło ok. 80 osób.