18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobre wieści!

Powstała szczepionka w tabletce. Niebawem ruszą badania kliniczne

Bartłomiej Ciepielewski
25.03.2021  14:05
Tabletki przeciw COVID-19 uratują świat?
Tabletki przeciw COVID-19 uratują świat? Fot: Video_Creative/Shutterstock

Spółka Oravax poinformowała o zaawansowanych pracach nad doustną szczepionką przeciw COVID-19. Już w czerwcu rozpoczną się badania kliniczne preparatu.

Pomysłodawcą preparatu przeciw COVID-19 w formie tabletek jest spółka Oravax, będąca połączeniem izraelsko-amerykańskiego Oramedu z indyjską firmą Premas Biotech. Pierwsze badania przedkliniczne szczepionki, wykazały bardzo obiecujące rezultaty.

Szczepionka doustna mogłaby potencjalnie umożliwić ludziom przyjęcie szczepionki samodzielnie w domu - poinformował Nadav Kidron, dyrektor Oramed.

W czerwcu tego roku firma zamierza rozpocząć pierwsze testy szczepionki na ludziach. Jednak od rozpoczęcia badań klinicznych do dopuszczenia preparatu na rynek może minąć nawet rok.

Zakładając, że poprzednie szczepionki trafiały na rynek około 8 miesięcy od rozpoczęcia testów na ludziach, to tabletki Oravaxu pojawią się w sprzedaży dopiero na początku 2022 roku. Oczywiście warunkiem tego jest pomyślne ukończenie wszystkich faz testów.

Doustne szczepionki podbiją świat?

Co ciekawe, nowy preparat, zaliczany do szczepionek "drugiej generacji" mógłby być przechowywany w temperaturze pokojowej. Łatwiejsza byłaby również logistyka, gdyż do przewożenia tabletek wystarczy zwykła lodówka.

Obecnie naukowcy rozważają również lub prowadzą początkowe badania nad szczepionkami przeciw COVID-19 w formie donosowych sprayów, a nawet plastrów. Jednak tego typu rozwiązania raczej będą stanowiły uzupełnienie dla dawki domięśniowej preparatu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej