Oceń
Czarnobyl płonie! Pożar nadal nie został ugaszony, choć władze Ukrainy twierdziły niedawno, że miały ogień pod kontrolą. Promieniowanie rośnie w zawrotnym tempie i lada moment może dojść do katastrofy, gdy zapalą się elektrownia w Czarnobylu i składowisko odpadów.
Pożar w Czarnobylu trwa od 10 dni, a jak podają niektóre media, strażacy walczą tak naprawdę z dwoma różnymi pożarami w okolicach Prypeci. Eksperci biją na alarm, że poziom promieniowania w okolicach Czarnobyla wzrósł już 16 krotnie, a w glebie budzi się tzw. „uśpione promieniowanie”, które wraz z dymem i popiołem może przeniknąć do atmosfery.
Pożar w Czarnobylu - będzie kolejna katastrofa w elektrowni?
Okazuje się, że najgorsze dopiero nadciąga. Kilkuset strażaków nadal nie zapanowało nad pożarem, chociaż mieli o dyspozycji helikoptery i samolot. Zagrożona jest elektrownia w Czarnobylu, bo ogień znajduje się podobno już 500 metrów od niej, a konkretnie od sarkofagu przykrywającego IV blok Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Co gorsza, 2 kilometry dalej znajduje się skład najgorszych radioaktywnych odpadów z Czarnobyla. Czy szykuje się globalna katastrofa atomowa?
Chociaż Dyrektor Departamentu Reagowania Kryzysowego Vołodymyr Demchuk zapewnia, że radiacja zagraża tylko okolicom elektrowni, to mieszkańcy Kijowa boją się skażenia z oddalonego o 100 kilometrów Czarnobyla. Czy dotrze do nich radioaktywny pył?
Czy pożar w Czarnobylu i ewentualna katastrofa stanowią zagrożenie dla Polski? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat w tej sprawie.
Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce. Wskazania ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odbiegają od normy i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych – napisał na Twitterze Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Pożar w Czarnobylu - WIDEO:
Oceń artykuł
Tu się dzieje
