18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szykuje się katastrofa?

Pożar w Czarnobylu. Ogień przy elektrowni!

Wojciech Kozicki
14.04.2020  09:43
Pożar w Czarnobylu - elektrownia zagrożona, może wydarzyć się katastrofa
Pożar w Czarnobylu - elektrownia zagrożona, może wydarzyć się katastrofa Fot: YouTube/Global News

Czarnobyl płonie! Pożar nadal nie został ugaszony, choć władze Ukrainy twierdziły niedawno, że miały ogień pod kontrolą. Promieniowanie rośnie w zawrotnym tempie i lada moment może dojść do katastrofy, gdy zapalą się elektrownia w Czarnobylu i składowisko odpadów.

Pożar w Czarnobylu trwa od 10 dni, a jak podają niektóre media, strażacy walczą tak naprawdę z dwoma różnymi pożarami w okolicach Prypeci. Eksperci biją na alarm, że poziom promieniowania w okolicach Czarnobyla wzrósł już 16 krotnie, a w glebie budzi się tzw. „uśpione promieniowanie”, które wraz z dymem i popiołem może przeniknąć do atmosfery.

Pożar w Czarnobylu - będzie kolejna katastrofa w elektrowni?

Okazuje się, że najgorsze dopiero nadciąga. Kilkuset strażaków nadal nie zapanowało nad pożarem, chociaż mieli o dyspozycji helikoptery i samolot. Zagrożona jest elektrownia w Czarnobylu, bo ogień znajduje się podobno już 500 metrów od niej, a konkretnie od sarkofagu przykrywającego IV blok Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Co gorsza, 2 kilometry dalej znajduje się skład najgorszych radioaktywnych odpadów z Czarnobyla. Czy szykuje się globalna katastrofa atomowa?

 Chociaż Dyrektor Departamentu Reagowania Kryzysowego Vołodymyr Demchuk zapewnia, że radiacja zagraża tylko okolicom elektrowni, to mieszkańcy Kijowa boją się skażenia z oddalonego o 100 kilometrów Czarnobyla. Czy dotrze do nich radioaktywny pył?

Czy pożar w Czarnobylu i ewentualna katastrofa stanowią zagrożenie dla Polski? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat w tej sprawie.

Trwające od 4 kwietnia pożary lasów wokół elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce. Wskazania ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odbiegają od normy i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych – napisał na Twitterze Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Pożar w Czarnobylu - WIDEO:

logo Tu się dzieje