18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Radioaktywna katastrofa

Pożar w Czarnobylu. "Promieniowanie wystrzeliło"

Wojciech Kozicki
08.04.2020  21:57
Czarnobyl i rosnące promieniowanie - Prypeć w ogniu!
Czarnobyl i rosnące promieniowanie - Prypeć w ogniu! Fot: YouTube/BFMTV

Pożar w Czarnobylu się nasila, płonie skażony teren w Strefie Zamkniętej. Nieczynna elektrownia na Ukrainie znów grozi światu, bo do atmosfery unoszą się radioaktywne opary z okolic obiektu. Czy grozi nam znowu globalne skażenie?

Czarnobyl znów stał się niebezpieczny dla świata. Wybuchł tam kolejny pożar, który objął już teren znajdujący się 6,5 kilometra od elektrowni i dotarł do Czerwonego Lasu, który jest wyjątkowo radioaktywny. Jak podaje Radio ZET, poziom promieniowania w wiosce Czystogałówka waha się od 2 do 10 uSv/h, a punktowo nawet 150 uSv/h.

Pożar w Czarnobylu - nowe informacje i promieniowanie

Pożar prawdopodobnie wybuchł ze względu na wysoką temperaturę i brak opadów. Policja podejrzewa jednak, że sprawcą tego dramatu jest 27-letni Ukrainiec, który wypalał trawy – podaje The Sun.

Zagrożenie jest śmiertelnie poważne, bo jak bije na alarm portal napromieniowani.pl, do atmosfery mogą uwolnić się radioaktywne radionuklidy. Ściółka jest wysuszona i ogień szybko się rozprzestrzenia.

Czy władze starają się ukryć zagrożenie tak jak po katastrofie w 1986 roku? Świat dowiedział się o obecnym pożarze w strefie czarnobylskiej w sobotę, a wkrótce w mediach pojawiły się informacje, że ukraińskie służby poradziły sobie z ogniem. Jak jednak podaje Radio ZET, obszar objęty pożarem zwiększył się, a ogień strawił już 2 wioski (Żowtniewe, Włodzimierzówka)

Zobacz także

Promieniowanie w Czarnobylu

„The Sun” 8 kwietnia pisze, że poziom promieniowania w Czarnobylu wzrósł 16-krotnie, a w okolicy Prypeci z gleby uwalnia się "uśpione promieniowanie". Jak widać na poniższym WIDEO, okolicę spowijają opary dymu. Portal przywołuje opinie ekspertów, którzy twierdzą, że Czarnobyl znowu może powodować raka w wielu krajach.

Mam złe wiadomości. W epicentrum pożaru promieniowanie dosłownie wystrzeliło w kosmos – ostrzega Yegor Firsov z ukraińskich służb i twierdzi, że pożar tak naprawdę ogarnął już 100 hektarów terenu w pobliżu Prypeci. (The Sun)

„Science Alert” informuje, że pożary w tym regionie wybuchają coraz częściej, ponieważ następuje ocieplenie klimatu i jest coraz mniej opadów, a dodatkowo promieniowanie w okolicy Czarnobyla zabija insekty i mikroorganizmy, które są „naturalnymi strażakami”, bo pomagają pozbywać się starej materii organicznej.

Pożar w Czarnobylu - ogień i promieniowanie radioaktywne - WIDEO:

logo Tu się dzieje