18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czarnobyl płonie

W Czarnobylu gigantyczne promieniowanie! Pożar przybiera na sile

07.04.2020  12:21
Licznik Geigera pokazał ogromny wzrost promieniowania w Czarnobylu
Licznik Geigera pokazał ogromny wzrost promieniowania w Czarnobylu Fot: AP/Associated Press/East News

W pobliżu zamkniętej elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchł ogromny pożar lasu. Władze zapewniają jednak, że nie dzieje się nic niebezpiecznego.

26 kwietnia 1986 roku - wybucha jeden z reaktorów w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przez kolejne dni władze ukrywają katastrofę. Ludzie umierają, a chmura radioaktywnego pyłu przemieszcza się nad Europę.

Ponad 30 lat później teren elektrowni jest odgrodzony, na zniszczonym reaktorze wybudowana jest wielka kopuła, a w promieniu 30 km nikt nie może się osiedlać. Tymczasem w lesie wokół elektrowni wybucha pożar. Zaczęło się w sobotę - ogień objął powierzchnię około 20 ha. We wtorek płonie już 100 hektarów.

Z Ukrainy napływają niepokojące informacje - w centrum pożaru odnotowano ogromny skok promieniowania. Szef służby kontroli ekologicznej Jegor Firsof udostępnił w sobotę w mediach społecznościowych nagranie z licznikiem Geigera. Na nim widać aż 16-krotne przekroczenie dopuszczalnych norm promieniowania! Od niedzieli Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zapewnia już, że nie ma zagrożenia dla ludzi, a promieniowanie wróciło do normy...

Przeczytaj więcej
Komentarze