18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Promieniowanie i zabawa

Pożar w Czarnobylu. Przyczyna katastrofy ujawniona

Wojciech Kozicki
10.04.2020  08:06
Pożar w Czarnobylu - została ustalona przyczyna pożaru
Pożar w Czarnobylu - została ustalona przyczyna pożaru Fot: YouTube/Global News

Czarnobyl znów stał się zagrożeniem dla świata, a promieniowanie w rejonie elektrowni potwornie wzrosło, ponieważ kilka dni temu wybuchł pożar w pobliżu Prypeci i Czerwonego Lasu. Okazuje się, że za wszystkim stoi podpalacz!

Pożar w Czarnobylu wybuchł 4 kwietnia w zamkniętej strefie dookoła nieczynnej elektrowni. W wielodniowej akcji gaszenia ognia uczestniczyło ponad 100 strażaków i wykorzystano taki sprzęt jak m.in. helikoptery oraz samolot An-32. Żywioł rozszalał się na przestrzeni 100 kilometrów kwadratowych, a eksperci ostrzegają, że z gleby zaczęło wydostawać się „uśpione promieniowanie’, które może przeniknąć do atmosfery i powodować raka w wielu krajach.

Pożar w Czarnobylu i promieniowanie

Mam złe wiadomości. W epicentrum pożaru promieniowanie dosłownie wystrzeliło w kosmos – ostrzegał kilka dni temu Yegor Firsov z ukraińskich służb. (The Sun)

Podejrzenia się potwierdziły, za wybuchem pożaru stał człowiek. Ukraińska policja złapała 27-letniego mężczyznę ze wsi Rahivka. Przyznał się do winy i wyjaśnił dlaczego doprowadził do katastrofy.

Aresztowany Ukrainiec podpalił trawę i śmieci w trzech miejscach „dla zabawy”. Żarty szybko się jednak skończyły, bo wiatr rozprzestrzenił ogień. Jak pisze „The Cut”, podpalacz nie spodziewał się, że ognisko może wymknąć mu się spod kontroli. Może trafić teraz do więzienia na 5 lat lub dostanie wysoką grzywnę.

„Live science” ostrzega, że skutki jego „żartu” mogą być tragiczne, bo radioaktywne cząsteczki, które były pochłonięte przez rośliny i zwierzęta, teraz w formie popiołu są roznoszone na ogromnym obszarze. Portal napromieniowani.pl kilka dni temu bił na alarm, ponieważ ogień mógł uwolnić do atmosfery radioaktywne radionuklidy. Ukraińskie służby uspokajają jednak, że pożar po wielu dniach całkowicie ugaszono, a promieniowanie w rejonie elektrowni spada. Zwracają jednak uwagę, że pożary w tej okolicy zdarzają się coraz częściej, bo mimo ostrzeżeń, Ukraińcy dalej wypalają tam trawy i spalają śmieci.

Pożar w Czarnobylu [WIDEO]

Przeczytaj więcej
Komentarze