18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szokujące wieści

Prezydent Czadu nie żyje. Został zamordowany

20.04.2021  14:56
Prezydent Czadu zamordowany
Prezydent Czadu zamordowany Fot: PASCAL GUYOT/AFP/East News

We wtorek 20 kwietnia zmarł prezydent Czadu Idriss Deby. Polityk władał krajem od 30 lat. Zginął z rąk rebeliantów.

Tajemnicza śmierć prezydenta. Idriss Deby - włodarz Czadu - zmarł we wtorek w wyniku obrażeń, jakich doznał wizytując front na północy kraju. Polityk miał 68 lat. Jak dokładnie doszło do śmierci? Co się stało? Tego nie wiadomo.

Idriss Deby władzę w kraju przejął w 1990 roku w wyniku rebelii. W poniedziałek ogłoszono, że po raz szósty zdobył reelekcję i został ponownie wybrany prezydentem. Później nagle - z niewiadomych powodów - udał się na linię frontu i doznał poważnych obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci.

Prezydent Czadu zamordowany

O zgonie prezydenta poinformował rzecznik armii Azem Bermendao Agouna. Mężczyzna wystąpił w państwowej telewizji, otoczony grupą oficerów wojskowych, których nazwał Narodową Radą Przejściową.

Do wszystkich Czadyjczyków w kraju i za granicą zostaje wystosowane wezwanie do dialogu i pokoju, aby nadal wspólnie budować Czad - zakomunikował. - Narodowa Rada Przejściowa zapewnia naród czadyjski, że podjęto wszelkie środki, aby zagwarantować pokój, bezpieczeństwo i porządek republikański - poinformował.

Władzę w państwie przejęło wojsko, a na czele Narodowej Rady Przejściowej stanął syn zmarłego prezydenta, generał i dowódca gwardii prezydenckiej Mahamat Idriss Deby Itno.

Rządy wojska mają trwać 18 miesięcy. Zmarły Idriss Deby Itno "cieszył się" coraz większym niezadowoleniem społeczeństwa - choć ostatnie wybory wygrał, to głosowanie zostało całkowicie zbojkotowane przez opozycjonistów.

Czytaj także