18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mają dość

Wielkie protesty przeciw lockdownowi. Setki zatrzymanych

Bartłomiej Ciepielewski
26.01.2021  11:15
Policja rozpędziła protesty siłą
Policja rozpędziła protesty siłą Fot: ArtOlympic/Shutterstock

Wprowadzenie nowych, surowych obostrzeń doprowadziło obywateli do furii. Holendrzy rozpoczęli w kraju masowe protesty, w wyniku których do aresztu trafiło ponad 100 osób.

Weekendowe protesty rozpoczęto zaraz po wprowadzeniu przez rząd godziny policyjnej. Według polityków nowe zasady mają ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego wariantu koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Jest to pierwsze tego typu ograniczenie w kraju od czasów drugiej wojny światowej.

Wśród protestujących znaleźli się także właściciele barów i restauracji, którzy buntują się przeciwko przedłużeniu zamknięcia gastronomii. Na transparentach pojawiły się napisy "Zatrzymajcie lockdown".

Protesty przeciw lockdownowi w Holandii

Władze w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa podczas protestów wprowadziły "strefy wysokiego ryzyka", które upoważniały policję do wyrywkowego przeszukiwania ludzi.

Do rozpędzenia demonstracji w Amsterdamie policja użyła psów, policji konnej i armatek wodnych. W stronę funkcjonariuszy poleciały petardy i kamienie.

Holandia zwlekała z przystąpieniem do programu szczepień przeciw COVID-19. Proces ruszył ze sporym opóźnieniem. Do tej pory zaszczepiono zaledwie 77 tysięcy obywateli.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze