18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Putin walczy z Rosjanami

Protesty w Rosji. Bicie, łamanie rąk i chaos [WIDEO]

Wojciech Kozicki
22.09.2022  13:38
Protesty w Rosji. Zatrzymania i mobilizacja na siłę
Protesty w Rosji. Zatrzymania i mobilizacja na siłę Fot: Twitter/Sota, Shutterstock/Marco Iacobucci Epp

Mobilizacja w Rosji przyniosła masowe protesty i chaos na ulicach. Rosjanie się buntują, a protestujący dostają wezwania do wojska. Czy to początek rewolucji w Rosji? Społeczeństwo rozszarpie Putina? A może zaczną się stalinowskie czystki i terror? Rosjanie są gotowi łamać sobie ręce, byle nie trafić na wojnę w Ukrainie! Zaczynają się ucieczki z kraju!

Protesty w Rosji po ogłoszeniu mobilizacji przez Putina. Media informują, że coraz więcej ludzi wychodzi wyrazić sprzeciw na ulicach, nawet w Irkucku na Syberii. Protesty odbywają się pod hasłem "Stop +mogilizacji+" (od słowa "mogiła") Mowa jest już o ponad tysiącu zatrzymanych, wielu zostało pobitych. Funkcjonariusze Putina katują także kobiety. Policja wyłapuje ludzi z ulic i na komisariatach wręcza im wezwania do wojskowych biur meldunkowych oraz rekrutacyjnych, a później mają trafić na front w Ukrainie.

Mobilizacja i protesty w Rosji. Putin jak Stalin?

Jak podaje Polsat News, największe protesty wybuchły w Moskwie i Petersburgu. W Ułan Ude, głównym mieście Buriacji, na akcję przeciwko mobilizacji wyszło kilkadziesiąt osób. Organizacja OVD-Info donosi, że policja zatrzymała już 1400 osób. Represje dotknęły m.in. mieszkańców Jekaterynburga, Permu, Czelabińska i Krasnojarska. Wśród zatrzymanych jest m.in. Kirił Gonczarow, polityk partii Jabłoko przeciwnej obecnej władzy na Kremlu. Moskiewska prokuratura grozi uczestnikom demonstracji karami do 15 lat więzienia. Rosyjski reżim nie stłumi jednak protestów tak łatwo, bo współpracownicy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego wprost apelują o podpalanie komisji wojskowych.

Zabierane im są smartfony, dokumenty, a ponadto mundurowi uniemożliwiają kontakt z bliskimi i zastraszają zatrzymanych – informuje Polsat News.

Kolejne źródła w Rosji ujawniają, że Kreml zamierza wprowadzić ostrą cenzurę internetu, by zablokować informacje o protestach. Tymczasem w rosyjskich wyszukiwarkach Rosjanie wpisują m.in. zapytanie jak złamać sobie rękę i jak uniknąć powołania do wojska.

Fraza osiągała rekordowe wyniki. Google Trends, tworzy statystyki popularności haseł w wyszukiwarce, klasyfikując je według skali od - najmniej interesujące, do 100 - najbardziej interesujące – informuje Polsat News.

Wielu Rosjan chce dezerterować i kupuje bilety do innych krajów. Sąsiedzi Rosji zapowiadają jednak, że nie udzielą im schronienia. Na przejściach granicznych tworzą się ogromne kolejki. Niektórzy porzucają samochody, by uciec z Rosji na piechotę.

Mobilizacja w Rosji i protesty. Putin wypowiedział wojnę Rosjanom [WIDEO]

Czytaj także