18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

przerażające dowody zbrodni

Przerażająca skala ludobójstwa w Buczy. Masowy grób, setki ciał

Emilia Waszczuk
04.04.2022  10:37
Masowa mogiła w Buczy. Rosjanie zabili kilkuset mieszkańców
Masowa mogiła w Buczy. Rosjanie zabili kilkuset mieszkańców Fot: AP/Associated Press/East News, Twitter

W Buczy pod Kijowem odkryto olbrzymią masową mogiłę. W czasie inwazji chowano w niej ciała zamordowanych cywilów ukraińskich. W miasteczku zginąć miało kilkuset mieszkańców.

Rosjanie wycofali swe siły z podkijowskich miejscowości i odsłonili tym samym skalę dokonanych przez siebie zbrodni wojennych. Miasteczko Bucza już zostało okrzyknięte nową Srebrenicą. Ciała zamordowanych w bestialski sposób cywilów zostały tam porzucone na drogach i chodnikach, w studzienkach kanalizacyjnych, na podwórkach, czy częściowo przysypane piaskiem. Ofiar są setki.

W niedzielę świat obiegły wstrząsające zdjęcia zamordowanych mieszkańców, w poniedziałek do mediów trafiła fotografia gigantycznego grobu, w którym składano zwłoki ofiar.

Masowy grób w Buczy

Mowa o zdjęciu satelitarnym Maxar Technologies, na którym doskonale widać wielki rów wykopany tuż obok buczańskiej cerkwi. Firma Maxar Technologies od rozpoczęcia wojny dokładnie fotografuje za pomocą satelity tereny atakowane przez Rosjan. Dziś donosi, że pierwsze ślady rozkopów obok cerkwi św. Andrzeja i Wszystkich Świętych pojawiły się już 10 marca.

Nowsze relacje z 31 marca pokazują miejsce grobu z około 45-metrowym wykopem w południowo-zachodniej części obszaru w pobliżu kościoła

- informuje Maxar Technologies.

Po wyjściu wojsk rosyjskich z Buczy rów rozkopano. Odkryto tam masową mogiłę, do której wrzucane były ciała ofiar. W grobie spocząć miało - według relacji mieszkańców - około 150 ciał. Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk mówi w rozmowie z Reuters o nawet 300 zabitych.