18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejny zabójczy wirus

Nowa epidemia atakuje. Ogniska w Polsce

Wojciech Kozicki
17.03.2020  11:44
Epidemia ptasiej grypy powraca - wirus atakuje w Polsce
Epidemia ptasiej grypy powraca - wirus atakuje w Polsce Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/East News

Pandemia koronawirusa masakruje świat, a w jej cieniu, czai się nowe zło. Gdy ludzkość zajęta jest walką z SARS-CoV-2, znowu atakuje ptasia grypa. Jej kolejne ogniska wykryto w Europie, a najnowsze dane o chorobie pokazują, że sytuacja jest dramatyczna!

Koronawirus to nie jedynezagrożenie epidemiologiczne na świecie. Wciąż atakuje ptasia grypa i jest to już pademia, która zabiła miliony ptaków! Media podają, że w Niemczech na fermie drobiu niedaleko Bad Lausick w powiecie Lipsk wykryto kolejny przypadek H5N8.

Służby ostrzegają, że ptasia grypa jest bardzo zaraźliwa, a śmiertelność wynosi 100%. Wirus przenosi się m.in. przez kał, wydzielinę z oczu, wydzieliny z dróg oddechowych, przez wydychane powietrze. Popularne środki dezynfekcyjne i detergenty nie są skuteczne i nie zmniejszają ryzyka zarażenia. Obróbka termiczna również nie zwalcza wirusa ptasiej grypy – ostrzegaliśmy, gdy niedawno wykryto ptasią grypę w Polsce.

Epidemia ptasiej grypy uderzyła już w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Polska i Węgry. Media podały, że na terenie Polski z powodu choroby wybito 80 tys. ptaków. Tymczasem w Chinach potwierdzono szczep ptasiej grypy o nazwie H5N6 i odkryto jego kolejne ogniska. Wiadomo już, że wirus zaatakował także Filipy i Indie. 

Portal agrofakt.pl podaje, że do tej pory w Polsce odnotowano 30 ognisk ptasiej grypy.

Dwudzieste w tym roku ognisko grypy ptaków (HPAI) podtyp H5N8 wykryto w gospodarstwie w miejscowości Kociołki, w gminie Błaszki (w powiecie sieradzkim). Jest to pierwsze ognisko grypy w województwie łódzkim. W gospodarstwie tym utrzymywano 18,8 tys. kaczek reprodukcyjnych w wieku od 1 do 130 tygodni - informuje farmer.pl

Ptasia  grypa - objawy i śmiertelność

Należy zwrócić uwagę, że najgroźniejszy szczep ptasiej grypy to H5N1, który zdiagnozowano w 1997 roku. Jego śmiertelność wynosi 60%, a w latach 2003-2009 zabił 262 osoby. Obecnie mamy do czynienia ze szczepem H5N8, którym można zarazić się wyłącznie poprzez bliski kontakt z ptakiem.

Objawy ptasiej grypy można pomylić ze zwykłą grypą. Jak ostrzega wetgiw.gov.pl, "dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka", ale biorąc pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1, należy zachować ostrożność.

Ptasią grypą możemy zarazić się poprzez wodę, powietrze, kontakt z chorymi ptakami, a także kontakt z ich piórami oraz odchodami, dlatego należy zachować ostrożność np. podczas stosowania naturalnych nawozów, które produkowane są z wykorzystaniem ptasich odchodów. Wirus może ukrywać się także w paszy produkowanej z mączki drobiowej – jest to potencjalna droga zakażenia zarówno ptaków hodowlanych, jak i człowieka. Źródłem zakażenia może być też surowe mięso drobiowe oraz jaja, dlatego w celu uniknięcia zakażenia, trzeba dokładnie myć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu deski do krojenia, a także naczynia oraz sztućce, które miały kontakt z surowym mięsem oraz jeść drób i jaja jedynie po wcześniejszej obróbce termicznej – ostrzega Wprost.pl

Objawy ptasiej grypy:

  • Wysoka gorączka
  • Bóle mięśni
  • Zapalenie spojówek
  • Bóle stawów
  • Zapalenie płuc
  • Osłabienie i rozbicie
  • Wymioty i biegunka
  • Kaszel

 

Przeczytaj więcej
Komentarze