18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

O kura! H5N8 da nam w dziób

Ptasia grypa atakuje! Myjcie ręce po ptaku!

Wojciech Kozicki
23.11.2020  13:39
Ptasia grypa w Europie - kolejne kraje z H5N8
Ptasia grypa w Europie - kolejne kraje z H5N8 Fot: Michal Wozniak/East News

Rok 2020 wciąż sprawia kolejne niemiłe niespodzianki. Trwa pandemia koronawirusa, w kolejce do ataku czekają już kolejne epidemie i choroby, a teraz jeszcze uderzyła w Europie ptasia grypa. Poinformowano, że na Starym Kontynencie pojawiła się wysoko zaraźliwa odmiana tej choroby.

Koronawirus to nie koniec dramatu, rok 2020 wciąż trwa. Holandia potwierdziła, że dwie fermy drobiu zostały zaatakowane przez ptasią grypę. Ptaki prawdopodobnie dopadła wysoce zaraźliwa odmiana tej choroby i szczepu H5. Jak poinformowała holenderska minister rolnictwa Carola Schouten, na fermie w Hekendorp, niedaleko Goudy na wschodzie Holandii, wybito już 100 tys. sztuk drobiu, z kolei w gospodarstwie w Witsarum, w północnej Fryzji - 90 tys. Dopiero teraz martwe ptaki zostaną dokładnie zbadane, by sprawdzić, czy na pewno zarażone były najgroźniejszą odmianą szczepu H5, przenoszonego przez ptaki wędrowne.

Ptasia grypa w Europie

Holandia jest świadoma zagrożenia i już od miesiąca wprowadza na fermach restrykcje i środki bezpieczeństwa. Odkąd na terenie jednego z gospodarstw, 23 października, znaleziono dwa martwe łabędzie przenoszące odmianę H5N8, służby są w pełnej gotowości.

Jak przypomina Interia.pl, ptasią grypę w zeszłym tygodniu wykryto również w centrum ogrodniczym w pobliżu Bastii, na Korsyce. Cały obszar metropolitarny Francji jest uznany za strefę wysokiego ryzyka. Ptasia grypa pojawiła się również m.in. w Rosji, Kazachstanie, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Danii. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przewiduje, że wkrótce ptasia grypa dotrze również na teren Polski.

Na początku listopada 46 departamentów we Francji zakwalifikowano do strefy wysokiego ryzyka, co skutkuje wprowadzeniem wzmocnionych środków ochronnych, w tym obowiązku izolowania drobiu, układania sieci w celu zapobieżenia kontaktowi z dzikim ptactwem. Zabronione jest gromadzenie żywego drobiu na targach oraz wypuszczanie ptaków łownych przez myśliwych – pisze Interia.pl.

Ptasia grypa groźna dla człowieka? Myjcie ręce po ptaku!

Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą? Dotychczas na świecie nie stwierdzono ani jednego zakażenia H5N8. Eksperci ostrzegają jednak, by zachować ostrożność w kontaktach z ptakami i zwracają uwagę na ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1. Produkty drobiarskie należy koniecznie poddawać obróbce termicznej!

logo Tu się dzieje