18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Panika w Moskwie

Putin WPADŁ W SZAŁ! Zamyka swoich ludzi w areszcie

14.03.2022  14:46
Władimir Putin zamyka swoich ludzi
Władimir Putin zamyka swoich ludzi Fot: AA/ABACA/Abaca/East News

Władimir Putin zamknął w areszcie domowym szefa wywiadu FSB, a także jego zastępcę. Działania te wskazują, że rosyjski władca traci powoli cierpliwość oraz kontrolę nad tym co dzieje się w Ukrainie. Za niepowodzenie inwazji obwinia osoby ze swojego najbliższego otoczenia.

Brytyjski "The Times" poinformował, że w areszcie domowym został umieszczony Siergiej Biesiada, szef zagranicznego wywiadu Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Taka sama kara została nałożona na szefa Departamentu Informacji Operacyjnej, Anatolija Bolucha. Osoby te były odpowiedzialne za gromadzenie informacji wywiadowczych dotyczących Ukrainy.

Putin stracił cierpliwość

Informacje o zamykaniu osób z otoczenia Putina przekazał Andriej Sołdatow, rosyjski ekspert zajmujący się służbami specjalnymi. Według nieoficjalnych doniesień funkcjonariusze FSB sprawdzają też mieszkania osób podejrzewanych o przekazywanie informacji dziennikarzom.

Formalną podstawą do przeprowadzenia tych rewizji jest oskarżenie o sprzeniewierzenie środków przeznaczonych na działalność wywrotową na Ukrainie. Prawdziwym powodem jest nierzetelna, niepełna i częściowo nieprawdziwa informacja o sytuacji politycznej na Ukrainie - poinformował Władimir Osieczkin, pochodzący z Rosji działacz praw człowieka.

Sołdatow dodał, że areszt domowy świadczy o ogromnej wściekłości Putina na tamtejszy wywiad, który miał dostarczać błędne informacje na temat Ukrainy. Nieoficjalnie wiadomo, że jeszcze przed inwazją służby, w obawie przed złością prezydenta, przekazywały mu tylko dobre informacje.

Obaj mężczyźni przez kilka lat odgrywali istotną rolę w operacjach wywiadowczych przeciwko Ukrainie i z dużym prawdopodobieństwem odegrali istotną rolę w planowaniu inwazji na Ukrainę. Jeśli twierdzenia o aresztowaniu są prawdziwe, wskazywałoby to, że Putin jest poważnie zaniepokojony rolą FSB w kampanii militarnej i może dojść do znaczących zmian na wyższych szczeblach w FSB - mówił zachodni urzędnik cytowany przez "The Times".

Rosyjska inwazja trwa już od ponad dwóch tygodni, mimo że zgodnie z planami Kremla miała zakończyć się po trzech dniach. Według informacji przekazanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy okupanci stracili już ponad 12 tysięcy żołnierzy, 1249 pojazdy opancerzone, 389 czołgów, 150 systemów artyleryjskich oraz 77 samolotów.