18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wojna z NATO?

Rosja ma nową broń. Putin grozi światu

02.08.2022  16:03
Rosja chce zniszczyć świat? Putin zapowiada hipersoniczne pociski Cyrkon
Rosja chce zniszczyć świat? Putin zapowiada hipersoniczne pociski Cyrkon Fot: Asatur Yesayants/Shutterstock

Trwa wojna w Ukrainie, a Rosja ponosi bolesne straty. Władimir Putin wciąż jednak grozi światu niczym szaleniec. Podczas obchodów święta marynarki wojennej w Sankt Petersburgu podpisał nową doktrynę morską i zapowiedział, że wkrótce rosyjska armia zostanie wyposażona w pociski hipersoniczne Cyrkon. Czy będzie to broń ostateczna, która przesądzi o wyniku wojny?

Nikt już chyba nie traktuje Wladimira Putina poważnie, a historia zapamięta go jako psychopatę z Kremla. Zanim jednak nastąpi jego wyczekiwany koniec, prezydent Federacji Rosyjskiej odgraża się nie tylko Ukrainie, ale też całemu światu. Podczas obchodów święta marynarki wojennej w Sankt Petersburgu ogłosił, że Rosja będzie wielką morską potęgą, a rosyjska armia zostanie wkrótce uzbrojona w pociski hipersoniczne Cyrkon. Jak podaje TVN24.pl, będą odpalane z z krążowników, fregat i okrętów podwodnych, by zapewnić Rosji „dominację nad oceanami”. Jako zagrożenie wymieniono też zbliżanie się NATO do rosyjskich granic.

Pociski hipersoniczne Cyrkon. Nowa broń Putina czy jedynie rosyjska propaganda?

Media przypominają, że podczas ataku na Ukrainę Rosja już wykorzystała pociski hipersoniczne Kindżał, które mają być niewykrywalne dla radarów i poruszając się z ponaddźwiękową prędkością. Pociski Cyrkon na początek znajdą się na wyposażeniu rosyjskich jednostek typu Admirał Gorszkow. Rosja chwaliła się udanymi próbami Cyrkonów już w 2021 roku, gdy wystrzelono je z Morza Białego.

Pocisk trafił w cel oddalony o 400 km. Jak zapowiadał wtedy Władimir Putin, cyrkon ma osiągać dziewięciokrotną prędkość dźwięku, a jego zasięg ma docelowo dosięgnąć 1 tys. km. Kolejne testy Cyrkona przeprowadzono w maju 2022 r., a pocisk został wystrzelony z fregaty typu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa. Tym razem trafił w cel oddalony o 1 tys. km. – przypomina  Komputer Świat.

Władimir Putin twierdzi, że rosyjska marynarka wojenna uzbrojona w pociski hipersoniczne Cyrkon „jest zdolna do zadania niszczycielskiego kontrataku każdemu, kto zdecyduje się naruszyć rosyjską suwerenność i wolność”.

Rosyjskie pociski hipersoniczne stanowią zagrożenie nie tylko dla Ukrainy. Poruszają się co najmniej pięć razy szybciej niż dźwięk (5 machów), czyli ponad 6125 km/godz. Prawdopodobnie mają zasięg do 500 km., ale nie zatrzyma ich żadna tarcza antyrakietowa.

Wytropienie takiego pocisku jest praktycznie niemożliwe, leci on bowiem na znacznie mniejszej wysokości niż tradycyjne pociski balistyczne, a następnie trafia w cel z dokładnością do kilku metrów. Cyrkon można uzbroić zarówno w głowice przeciwpancerne, jak i nuklearne. Jak zapowiedział Putin, pociski Cyrkon znajdą się na początek na wyposażeniu fregat typu Admirał Gorszkow – wyjaśnia Komputer Świat.