18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tajny plan Kremla?

Putin użyje "małej bomby jądrowej"? Chcą zastraszyć Zachód

05.04.2022  18:38
Rosja użyje broni jądrowej?
Rosja użyje broni jądrowej? Fot: curraheeshutter/Shutterstock

Taktyczna broń jądrowa może się okazać największym problemem NATO. Rosjanie posiadają około 2000 małych głowic nuklearnych, którymi można atakować m.in. obiekty wojskowe. Według filozofii Kremla działania takie nie doprowadzą do atomowego odwetu.

Od początku wojny w Ukrainie cały świat zadaje sobie pytanie, czy Putin może wykorzystać broń jądrową. Kreml wyraźnie temu zaprzecza, choć słowa te należy traktować z przymrużeniem oka.

Mamy koncepcję bezpieczeństwa, która bardzo wyraźnie mówi, że tylko wtedy, gdy jest zagrożenie dla istnienia państwa, w naszym kraju możemy użyć i faktycznie użyjemy broni jądrowej, aby wyeliminować to zagrożenie - zapewniał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Eksperci coraz częściej mówią, że Kreml odniósł się tylko do broni strategicznej, umożliwiającej niszczenie całych miast. Istnieje jednak również broń taktyczna, którą Rosjanie traktują o wiele bardziej pobłażliwie.

Rosja użyje broni jądrowej?

Nuklearna broń taktyczna w przeciwieństwie do strategicznej nie jest w stanie niszczyć całych miast, a traktaty takie jak NEW START nie ograniczają w żaden sposób jej wytwarzania. Armia Putina posiada ponad 2 tys. "małych bomb jądrowych", które można przenosić m.in. za pomocą pocisków Kalibr czy Iskander. Warto zaznaczyć, że mają one około 500-kilometrowy zasięg, co pozwala na punktowe uderzenia w trakcie starć.

Zdaniem eksperta ds. obronności Matthew Kroeniga Putin może wykorzystać broń jądrową jako "straszak" na NATO lub sposób na zbudowanie przewagi militarnej. 

Mogą wysadzić bombę atomową na Morzu Czarnym lub na ukraińskim lotnisku albo uderzyć w stacjonujące na jakimś terenie wojska ukraińskie. Zniszczenie w ten sposób małego miasta jest mało prawdopodobne. Putin może liczyć na to, że zniszczenie celu wojskowego nie będzie oznaczało takich konsekwencji jak atak na cel cywilny przy pomocy broni konwencjonalnej - stwierdził Kroenig.

Amerykanie ostrzegają, że Kreml podchodzi do taktycznej broni jądrowej zupełnie inaczej niż Zachód. Putin jest też przekonany, że użycie broni taktycznej nie będzie wiązało się z reakcją Europy i USA.

Czytaj także