18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Padają jak muchy

Putin w poważnych tarapatach. Rosjanom brakuje już oficerów

28.06.2022  14:58
Armii Putina brakuje żołnierzy
Armii Putina brakuje żołnierzy Fot: Pool AFP/Associated Press/East News

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) donosi, że Rosjanom zaczyna brakować żołnierzy. Wielu dowódców wysłanych do Ukrainy straciło życie, zdezerterowało lub odmówiło udziału w "operacji". Wkrótce armia Putina się rozpadnie?

ISW opublikował raport, z którego wynika, że w armii Putina "zaczyna brakować wysokiej rangi dowódców, dlatego siły zbrojne w coraz większym stopniu muszą uzupełniać straty w korpusie oficerskim". Warto podkreślić, że od początku wojny życie straciło co najmniej siedmiu rosyjskich generałów, co oceniane jest jako wielka kompromitacja.

Brytyjski resort obrony prognozuje, że Rosjanie spróbują odbudować straty, polegając na rezerwistach. Eksperci przyznają jednak, że bez ogłoszenia poboru szanse na zrealizowanie tego celu są niskie.

Rosyjska ofensywa na wschodzie

Okupanci robią wszystko, by zdobyć tereny na wschodzie Ukrainy, a swoje niepowodzenia wyładowują na atakowaniu obiektów cywilnych. W poniedziałek najeźdźcy zbombardowali m.in. centrum handlowe w Krzemieńczuku.

Agresor zdobywa przewagę na terenach w pobliżu Lisiczańska, lecz nie wszędzie widać sukcesy. Ostatnia ofensywa pod Charkowem zakończyła się niepowodzeniem.

Na zajętych terenach władze okupacyjne podejmują działania w celu narzucenia kontroli gospodarczej i zmuszenia ukraińskich cywilów do korzystania z rosyjskiego rubla - wspomina w raporcie ISW.

Obecnie eksperci nie decydują się na prognozowanie daty zakończenia wojny. Pewne jest natomiast to, że konflikt prędko się nie zakończy.